Search Suggestions
      неделя, 19.01.25
      Search Suggestions

          Учени откриха как точно пушенето на вейпове може да унищожи белите дробове

          Учените отбелязаха пробив, след като откриха как точно електронните цигари могат да увредят белите дробове. 

          Британците са започнали да пушат безпрецедентно много, като се смята, че приблизително всеки десети възрастен е пристрастен към този навик. 

          Въпреки това, макар че като цяло вейповете се смятат за по-безопасни от цигарите и са полезен инструмент за отказване от тютюнопушенето, досега експертите не бяха сигурни какво прави потребителите по-податливи на сериозни респираторни заболявания.

          Изследователи от Австралия сега смятат, че множество химикали, открити както в цигарения, така и в дима от електронни цигари, могат да променят функцията на ключови имунни клетки в белите дробове. 

          Познати в медицината като MAIT клетки, те помагат в борбата с бактериални и вирусни инфекции и възстановяват увредени тъкани.

          Но димът от електронните цигари може да попречи на клетките да работят правилно, което излага потребителите на по-висок риск от инвалидизиращи белодробни заболявания като хронична обструктивна белодробна болест – известна още като ХОББ.

          Това се случва само няколко дни след смъртта на бившата звезда от „Холиукс“ Пол Данан, който миналата година разкри, че е бил откаран в болница и върнат към живота, след като „обсебващата“ му употреба на еднократни вейпове е причинила дихателна недостатъчност.

          През последните няколко години той започнал да пуши и дори признал, че „заспива“ с вейп, за да се чувства комфортно.

          Професор Дейвид Феърли, експерт по молекулярна бионаука в Университета на Куинсланд и съавтор на изследването, заяви: „Макар да знаем, че димът от цигарите, пожарите в храстите, готвенето, изгорелите газове от превозните средства и изгарянето на отпадъци представляват значителен риск за здравето, все още изненадващо знаем сравнително малко за това как специфичните компоненти на дима влияят на имунната ни система и как те въздействат върху множество части на човешкото тяло.“

          „Подозирахме, че някои от над 20 000 химикали, съдържащи се в дима, който пушачите вдишват, могат да повлияят на активността на MAIT клетките в белите дробове“, добави той.

          „Установихме, че продължителното излагане на въздействието на дим нарушава защитата на MAIT клетките при мишки, като отслабва способността им да се борят с грипа и увеличава податливостта към ХОББ“, каза професор Джейми Росджон, експерт по молекулярна биология и имунитет в университета Монаш и автор на изследването.

          Това показва как чрез промяна на поведението на тези имунни клетки хроничното излагане на цигарен дим може да намали способността им да се борят с респираторните инфекции и да увеличи риска от хронично възпаление и белодробно заболяване. 

          Електронните цигари позволяват на хората да вдишват никотин в пара, която се получава чрез нагряване на течност, която обикновено съдържа пропиленгликол, глицерин, ароматизатори и други химикали.

          За разлика от традиционните цигари те не съдържат тютюн, нито катран или въглерод – два от най-опасните елементи.

          Ефектът на никотина върху мозъка е добре известен – в рамките на 20 секунди след вдишване той предизвиква освобождаването на химически пратеници като допамин, свързани с възнаграждението и удоволствието. 

          Но той също така увеличава сърдечния ритъм и кръвното налягане и кара кръвоносните съдове да се свиват. Това е така, защото никотинът предизвиква отделянето на хормона адреналин.

          Лекарите изразяват и опасения, че през следващите десетилетия хората, които са започнали да употребяват този навик в ранна възраст, могат да се разболеят от белодробни заболявания, проблеми със зъбите и дори рак.

          В проучването изследователите анализират въздействието на цигарения дим върху клетките MAIT от човешка кръв и мишки. 

          Те установяват, че химикалите, включително бензалдехидните производни, които се използват като ароматизатори за електронни цигари, имитират сигналите, на които MAIT клетките обикновено реагират по време на инфекция. 

          В статията си в Journal of Experimental Medicine изследователите твърдят, че химикалите взаимодействат с MAIT клетките, като потискат тяхната работа и подкопават защитната им роля. 

          Те добавят, че дългосрочното излагане на изпарения и цигари прави мишките по-малко способни да се борят с респираторни инфекции и по-склонни към развитие на ХОББ.  

          Професор Александра Корбет, експерт по микробиология и имунология в Университета на Мелбърн и съавтор на изследването, заяви: „Нашите открития предлагат нова гледна точка за това как цигареният дим нарушава имунната функция.

          При над един милиард пушачи по света тези открития са важна стъпка към разбирането и борбата с болестите, свързани с тютюнопушенето. 

          Около 1,4 млн. души в Обединеното кралство страдат от ХОББ. Състоянието се появява, когато белите дробове и дихателните пътища се увреждат и възпаляват.

          Обикновено се свързва с тютюнопушене или продължително излагане на определени видове вредни промишлени химикали или прах. В някои случаи обаче пациентите могат да получат ХОББ без ясна причина.

          Първите симптоми са упорита кашлица, прекомерно производство на слуз и задух, които могат да нарушат съня.

          С течение на времето ХОББ увеличава риска от животозастрашаващи инфекции на гръдния кош.

          Няма лечение и симптомите на пациентите постепенно се влошават. Около половината от пациентите с ХОББ няма да преживеят повече от 5  години след поставянето на диагнозата.

          В Обединеното кралство всяка година 30 000 души умират в резултат на ХОББ.   

          Миналата година MailOnline също така откри, че броят на нежеланите странични ефекти, свързани с изпаряването, докладвани на регулаторните органи в Обединеното кралство, вече е надхвърлил 1000, като 5  от тях са с фатален край.

          Обширният списък включва всичко – от главоболие до инсулт. Представителите на обществеността и медиците могат да ги представят.

          През юли в първите в света насоки, в които се посочват възможните интервенции за подпомагане на хората да спрат да употребяват тютюневи изделия, Световната здравна организация определи данните за електронните цигари като „сложни“. 

          Според агенцията на ООН потребителите на вейпове не могат да бъдат препоръчани като начин за спиране на тютюнопушенето, тъй като се знае твърде малко за вредите и ползите от тях.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions