Search Suggestions
      сряда, 25.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          ГОРЕЩО

          Асен Василев на протест: При 60% активност Борисов и Пеевски отиват в канала

          Организаторите настояват ВСС да избере нов и.ф. главен прокурор на заседанието на 26 февруари

          25 февруари 2026 | 19:58 32619

          Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата в София с искане за отстраняване на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Демонстрацията е организирана от инициативата „Правосъдие за всеки“ под надслов „СарафOFF – операция „Нищожен“ 2“. Към недоволството се присъединиха и сдруженията РЕД, „Активни политики“ и „Студенти против мафията“, предаде БГНЕС.

          - Реклама -
            
            

          Основната цел на събитието е да подкрепи действията на служебния министър на правосъдието Андрей Янкулов, който свика заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) за утре, 26 февруари. Дневният ред предвижда избор на нов изпълняващ функциите обвинител номер едно. Организаторите призовават кадровиците да освободят системата от Сарафов, като припомнят позицията на Върховния касационен съд, че той заема поста в нарушение на закона след 21 юли миналата година.

          Легитимността на Сарафов е обект на сериозни юридически спорове, като по казуса вече бе сезиран и Конституционният съд. Самият министър Янкулов предупреди, че ако съдебните кадровици не излъчат нов временен ръководител, той е готов да предложи име. Опасенията на протестиращите обаче са, че заседанието може да бъде саботирано – теза, която изрази и бившият правосъден министър Антон Станков.

          Сред присъстващите бяха и представители на политическите сили. Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев обвърза съдебната реформа с избирателната активност.

          Той допълни, че при такъв резултат двете партии ще имат под 80 депутати, което ще позволи избор на ВСС без тяхното участие. Василев, който и по-рано настояваше за промени в кодекса, бе категоричен:

          Депутатът Ивайло Мирчев отбеляза, че провеждането на честни избори е невъзможно при настоящото ръководство на прокуратурата. Протестните действия на „Правосъдие за всеки“ ще продължат утре сутрин пред сградата на ВСС, за да окажат натиск върху членовете на съвета по време на заседанието.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          „Литаско“ иска 3 млрд. евро от България, заплашва с международен арбитраж

          Швейцарската компания твърди, че държавата се е „престарала“ при санкциите срещу Русия и е действала като при скрита експроприация

          Атанас Мангъров за COVID пандемията и решенията на Запада

          „Между ваксините за COVID и останалите ваксини няма нищо общо.“ И допълни, че „вакцините не са нещо лошо. Те са едно от големите постижения в историята на човечеството.“

          Радио „Свободна Европа“ спира работа в България и Румъния на 31 март

          Българската и румънската служби са сред първите, създадени през 1950 г.
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions