Народните представители приеха окончателно Законопроект за ратифициране на Международен договор (LOA) BU-B-UCP „Придобиване на бойни машини Страйкър“. При първото гласуване това стана с гласовете на 146 депутати, 53 гласуваха „против“, а 5 „въздържал се“.
Николай Дренчев от „Възраждане“ смята, че това не е договор, защото по думите му няма характеристиките на договор. „Това, което купуваме, да е необходимо на нашата пехота, защото е оставена със съветска техника, но за съжаление не сме видели това, което ще дойде в бойни условия“, поясни той. Според него ще похарчим „едни пари по много хазартен начин“. Ивайло Чорбов от „Възраждане“ пък коментира, че Тагарев заслужава смътно наказание.
„Смятам, че за в бъдеше ако тази сделка се окаже не само неизпълнена, а позорна за България и компрометира нашата сигурност, това лице Тагарев трябва да има дори смъртно наказание“, каза той.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев увери, че САЩ работи по този начин и с такива договори с 60 страни по целия свят. Той подчерта, че в договора има ясни срокове и напомни, че договорът предвижда и индустриално сътрудничество. Тагарев заяви, че по този договор са договорили най-добрите условия за нашата страна.
Валентин Радев от ГЕРБ-СДС поздрави правителство, което е придвижило инвестиционен проект. Според него това е много сложна сделка и само могат да поздравят правителството, ако го реализират в срок. „Ние купуваме от стратегически партньор. Ние не можем да поставяме под съмнение дали това е правилно или не“, смята той. Радев коментира, че има притеснение по отношение на капацитета на „Терем“, където ще се извършват дейностите в бъдеще, но освен това открои като притеснение и за това дали имаме експерти.
Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС посочи, че сделката се корени в служебното правителство, а не в сегашното, и призова за снизходителност. „Това е изключително важен проект за българската армия и се надявам да получи подкрепа в залата“, каза той и напомни, че България си плаща за индустриално сътрудничество, за планове и др.
Припомняме ви, че договорът предвижда закупуване на 196 машини „Страйкър“ и 15 спомагателни машини. Договорът предвижда индустриално сътрудничество, което е насочено към създаване на дългосрочни способности в „Терем“ и участие на българската индустрия в производството на машините.
Снимка: БГНЕС