Search Suggestions
      сряда, 15.01.25
      Search Suggestions

          Води ли затлъстяването непременно до здравословни проблеми?

          Заболяват ли хората със затлъстяване? Група от световни здравни експерти, които разглеждат този спорен въпрос, обяви, че определението за затлъстяване трябва да бъде разделено на две категории – и да се диагностицира чрез по-точни измервания.

          Препоръките са насочени към преодоляване на обвиненията и дискриминацията, които често се срещат около затлъстяването, от което според оценките страдат повече от един милиард души по света.

          „Идеята за затлъстяването като заболяване е в центъра на един от най-противоречивите и поляризиращи дебати в съвременната медицина“, се казва в документа на комисията от 56 експерти в списание Lancet Diabetes & Endocrinology.

          От една страна, е известно, че затлъстяването води до повишен риск от диабет тип 2, сърдечни заболявания, някои видове рак и други здравословни проблеми. Ето защо Световната здравна организация (СЗО), наред с други, го счита за „хронично комплексно заболяване“.

          От друга страна, има и много хора, определяни като затлъстели, които имат малко или никакви основни здравословни проблеми и водят активен и здравословен живот. Активистите, които водят кампании срещу срама от дебелите, например, не искат хората със затлъстяване автоматично да бъдат считани за нездрави.

          В същото време някои пациенти и лекари смятат, че затлъстяването трябва да се счита за болест, за да му се обърне внимание – и да се проведе амбициозна политика – която е необходима за такъв важен проблем на общественото здраве.

          Франческо Рубино, бариатричен хирург и професор в Кралския колеж в Лондон, който е председател на експертната комисия, заяви, че „спорът произтича от факта, че може би не всички са напълно прави и не всички са напълно погрешни“.

          След дългогодишни дебати комисията потърси среден път, като въведе две нови категории за хората със затлъстяване.

          Когато затлъстяването засяга функциите на органите на човека, то трябва да се разглежда като отделно заболяване, наречено „клинично затлъстяване“, заяви комисията.

          Критериите за диагностициране на клинично затлъстяване включват проблеми със сърцето, черния дроб или дишането, висок холестерол, сънна апнея, болки в тазобедрената става, коленете или краката или други проблеми, които засягат ежедневието.

          Хората със затлъстяване, които нямат такива проблеми, следва да се считат за хора с „предклинично затлъстяване“, което заслужава наблюдение, но не и медицинска намеса, като по този начин се избягва рискът от „свръхдиагностика“, заяви комисията.

          Експертите препоръчаха също така здравните работници да се насочат към диагностициране на затлъстяването отвъд индекса на телесната маса (ИТМ), който измерва съотношението между теглото и височината.

          Те призоваха да се използват други измервания, включително обиколката на талията, съотношението между талията и бедрата или дори сканиране на костната плътност, за да се постави по-точна диагноза.

          Експертите подчертаха, че са необходими допълнителни изследвания, за да се установи какъв процент от хората попадат в двете нови категории.

          Те не направиха препоръки за новото поколение лекарства за отслабване, като например Wegovy, които станаха много популярни след създаването на комисията.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions