Световната здравна организация (СЗО) стартира нова платформа, която предоставя безплатни лекарства за лечение на рак на хиляди деца, живеещи в страни с ниски и средни доходи, в опит да подобри ниските нива на оцеляване.
СЗО съобщи, че първите лекарства са доставени в Монголия и Узбекистан, а в рамките на пилотната фаза на проекта са планирани допълнителни доставки за Еквадор, Йордания, Непал и Замбия.
Очаква се тази година лечението да обхване около 5 000 деца с онкологични заболявания в поне 30 болници в тези шест държави, предаде АФП.
„Страните в пилотната фаза ще получат безвъзмездно непрекъснати доставки на лекарства за рак при децата с гарантирано качество“
СЗО заяви, че процентът на оцеляване при детски рак в страните с ниски и средни доходи често е под 30%, в сравнение с около 80% в страните с високи доходи.
„Твърде дълго децата с рак нямат достъп до животоспасяващи лекарства“, каза ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.
Още шест държави са поканени да се присъединят към платформата, която се надява да достигне до 50 държави през следващите пет-седем години и да осигури лекарства за около 120 000 деца.
Според СЗО всяка година около 400 000 деца по света развиват рак, като повечето от тях живеят в условия на ограничени ресурси.
„Смята се, че 70% от децата от тези среди умират от рак поради фактори като липса на подходящо лечение, прекъсване на лечението или нискокачествени лекарства“
СЗО посочи, че безплатното предоставяне на лекарства ще продължи и след пилотната фаза, а платформата работи за развиване на своята устойчивост в дългосрочен план.
Планът за създаване на платформата беше обявен за първи път през декември 2021 г.
Тя е съвместно предприятие на СЗО и Детската изследователска болница „Сейнт Джуд“ в Мемфис, Тенеси, САЩ.
Институцията с нестопанска цел за лечение и изследвания в областта на педиатрията е отделила 200 млн. долара за нейното стартиране, съобщи СЗО.