Правни експерти на ЕС проучват потенциален метод, който да попречи на Унгария да осуети удължаването на санкциите, наложени на Русия през юли тази година, съобщи Радио „Свободна Европа“.
Европейският блок досега е поел 16 пакета от санкции срещу Русия от началото на пълномащабната инвазия в Украйна през 2022 г. насам. Тъй като удължаването им изисква единодушно одобрение на всеки шест месеца, Унгария, която като цяло се смята за най-благосклонния към Москва член на ЕС, многократно е заплашвала да провали процеса.
Един от основните варианти, с които Брюксел разполага, за да заобиколи ветото на Унгария, е да остави санкциите в сила без официалното им удължаване.
Санкциите на ЕС се състоят от два документа, приети един след друг: решение и регламент. Докато регламентът трябва да бъде удължаван от всички 27 членки на всеки шест месеца, решението остава в сила, докато не бъде отменено с квалифицирано мнозинство. Това би означавало, че вече наложеното решение за санкциите ще остане в сила, без да е необходимо удължаването му – безпрецедентен ход, който би отворил вратата към решение.
Друг вариант, който се разглежда, е предстоящият 17-и пакет от санкции да не бъде действително приет, а вместо това да се „търгува“ с Унгария за удължаване на срока на предишния.
ЕС потенциално би могъл също така да остави санкциите да отпаднат, но вместо това да повиши митата за Русия – решение, което не изисква единодушие, или да приеме огледални санкции на национално равнище.
Европейският блок е наложил санкции на около 2500 физически и юридически лица в рамките на санкциите си срещу Русия. Мерки като забрана за издаване на визи и замразяване на активи се преразглеждат през март и септември, а санкции като забрана за внос се подновяват през януари и юли.
Брюксел успя да договори удължаване на санкциите през март въпреки заплахите за вето от страна на Унгария. Унгарският министър-председател Виктор Орбан, който възпрепятства помощта за Киев и санкциите срещу Русия през последните три години, получи допълнително кураж от изборната победа на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Орбан твърди, че стремежът на Тръмп към мир, който досега включва предимно натиск срещу Украйна, означава, че ЕС също трябва да се откаже от военната си подкрепа за Киев и да възобнови диалога с Москва.