„От понеделник (22 март) започва обучение на РИК и СИК и заради ограниченията заради Covid-19 то ще бъде онлайн“. Това каза пред БНР Таня Цанева, говорител на ЦИК. По думите ѝ този вид обучение няма да е лесно, но връзката ще е конферентна, за да може да се задават въпроси и да се отговаря:
„За ЦИК е важно да обучи членовете на СИК, за да могат те да предлагат този вид гласуване в избирателните секции“.
Членовете на секционните избирателни комисии (СИК – б.р.) ще бъдат обучени онлайн за работа с машините от фирмата доставчик „Сиела Норма“, предвидени са и около 2000 души IT специалисти, които при технически проблеми ще бъдат търсени през кол център, посочи тя.
Няма съмнение в сигурността на машините за гласуване от институциите, които се занимават със сертифицирането им, подчерта Цанева.
Тя обясни, че сложността на изборните протоколи идва от едновременното провеждане на машинно и хартиено гласуване:
„В протокола трябва да се отбележат резултатите от машините и от бюлетините. Няма как при два вида гласуване протоколът да е по-лесен. Отделно, има и преференции, които трябва да бъдат описани“.
Във връзка с решението на Административния съд на София град, което отхвърли решение на ЦИК за видеоизлъчване на процеса на броене на бюлетините и попълване на протоколите, говорителката на Централната избирателна комисия потвърди, че то ще бъде обжалвано:
„Мотивите на съда са, че правото на ЕС не приложимо по отношение на провеждане на национални избори и че секцията е обществено място и участниците осъществяват обществена дейност. … Ние имаме възможност и ЦИК взе решение да обжалваме това решение на съда пред по-горна инстанция“.
Таня Цанева заяви категорично, че ЦИК работи по хронограмата за провеждането на парламентарните избори на 4 април и подчерта, че не е от компетентността на комисията въпросът за евентуално отлагане на вота.
465 секции ще бъдат разкрити в 69 държави, съобщи тя.