Днешното заседание на парламента започна с изслушване на служебния министър-председател Димитър Главчев относно съдебните дела за регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) и предприетите мерки за защита на обществения и държавен интерес.
Темата беше поставена на дневен ред след скорошното решение на Върховния касационен съд (ВКС), което разреши вписването на БПСЦ в регистъра на вероизповеданията. Това решение предизвика широка обществена полемика, като противоречията около регистрацията на старостилната църква продължават да разпалват дебати.
Министър-председателят Главчев изтъкна, че Българската православна църква (БПЦ) е единният и традиционен представител на източноправославното християнство в България. Той подчерта, че регистрацията на нова православна църква би създала риск от разделения в обществото и би могла да противоречи на Конституцията.
„Не можем да позволим разпокъсване на православната общност в страната. Решението за регистрация е въпрос на национална сигурност и обществени интереси,“ заяви Главчев.
Депутатите също изразиха безпокойство относно потенциалните последствия от регистрацията. Според тях Дирекция „Вероизповедания“ към Министерския съвет е допуснала пропуски в управлението на въпроса, което е довело до настоящата ситуация.
Старостилната общност се обособява през 1968 г., когато БПЦ преминава към Григорианския календар. Групата, придържаща се към стария Юлиански календар, постепенно се отделя и създава своя йерархия. През 1993 г. епископ Фотий е ръкоположен като предстоятел на Триадицката епархия, която по-късно се трансформира в независима религиозна организация.
Решението на ВКС от декември 2023 г., което позволява регистрацията на БПСЦ, среща съпротива от страна на Светия синод на БПЦ, който предупреждава за риска от „роене“ на нови православни църкви.
Светият синод предложи компромисно решение – БПСЦ да се преименува на „Българска старостилна църква“, като по този начин се избегне използването на думата „православна“ в наименованието.
Депутатите обмислят промени в Закона за вероизповеданията, които да предотвратят бъдещи спорове от подобен характер. Очаква се въпросът да бъде разгледан в контекста на националната сигурност и религиозната свобода.