Европейските пазари изостават рекордно от Уолстрийт, след като изборната победа на Доналд Тръмп доведе до спад на акциите в региона и до спад на еврото, съобщи The Irish times.
Акциите в САЩ достигнаха рекордно високи стойности, след като Тръмп си осигури втори мандат, и досега са се повишили с близо 25% през тази година. Eвропейските акции обаче се насочиха надолу, тъй като търговците се опитват да оценят въздействието на обещаните от Тръмп мита върху износителите.
Индексът Stoxx Europe 600 е нараснал само незначително през тази година в доларово изражение и изостава от S&P 500 с най-голямата разлика тази година, дори след разпродажбата на 15 ноември на Уолстрийт. Според анализатори от Barclays между двата фондови пазара се е отворила голяма „премия за Тръмп“.
Междувременно еврото се срина до най-ниското си ниво от една година насам – около 1,05 щатски долара – най-рязката му разпродажба от енергийната криза през 2022 г. насам, тъй като инвеститорите залагат на удар върху растежа в Европа, който ще насърчи Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали лихвените проценти по-агресивно, точно когато растежът в САЩ се засилва.
„Инвеститорите се опасяват, че Европа ще бъде на предната линия на предстоящата търговска война. При липсата на европейски фискални стимули изглежда, че подкрепата ще трябва да дойде от ЕЦБ“, каза Крис Търнър, глобален ръководител на пазарите в ING.
Банката е сред тези, които сега прогнозират, че еврото може да достигне паритет с долара или близо до него до края на следващата година.
Според нивата на суаповите пазари (извънборсови) пазарите на фючърси са предвидили около 3 намаления с четвърт пункт от страна на Федералния резерв на САЩ до края на следващата година. Това контрастира с очакваните 6 намаления от страна на ЕЦБ през същия период.
Инвеститорите твърдят, че макар да е трудно да се предвиди кои части от предизборната реторика на Тръмп ще се превърнат в политика, първият му мандат показва, че икономическият протекционизъм ще бъде основен приоритет.
„Тръмп не се заиграва. Неговата администрация иска да започне с митата още от първия ден и европейските компании ще се окажат под кръстосан огън“, каза Маркус Хансен, портфолио мениджър във Vontobel.
Новоизбраният президент републиканец заплаши с 60-процентни мита върху китайския внос в САЩ и с мита от 10 до 20% върху всички останали търговски партньори, което според анализаторите ще доведе до двоен удар върху европейските производители – по-високи разходи за износ и перспективата Китай да залее региона с евтин внос.
В същото време няколко от предложените от Тръмп политики, включително намаляване на данъците и дерегулация, подобриха перспективите пред американските компании.
Последното проучване на Bank of America показа, че делът на мениджърите на фондове, които са претеглили американските акции, е достигнал 11-годишен връх след изборите, докато останалите са останали с недостатъчно тегло в Европа.
„В момента настроенията в Европа са много слаби, а в САЩ – много силни“, казва Дрю Петит, стратег по акциите в САЩ в Citi.
Обединеното кралство също бе застигнато от кризата: анализаторите на Goldman Sachs заявиха, че страната ще усети „умерено“ въздействие от митата, но все пак понижиха прогнозата си за растежа през 2025 г. от 1,6% на 1,4%.
Стерлингът претърпя най-лошата си седмица от началото на миналата година, като се понижи с повече от 2% спрямо възкръсващия долар до около 1,26 долара.
А акциите в Обединеното кралство вече абсорбираха повишаването на данъците за бизнеса в историческия бюджет от миналия месец. Пазарът се е преместил, за да оцени „това, което може да се окаже малко по-силен насрещен вятър за растежа на печалбите“, каза Ричард Булас, мениджър на капиталов фонд в Martin Currie, част от Franklin Templeton.
Производственият сектор, който е основният двигател на растежа за страни като Германия, вече изпитваше затруднения. Мохит Кумар, главен европейски икономист в Jefferies, цитира изоставащото търсене от страна на Китай и това, че „моделът на евтината енергия на тези икономики е разбит“ в резултат на руската инвазия в Украйна.
Митата обаче добавиха още един слой несигурност в целия регион. Китай е третият по големина търговски партньор на блока, на който се падат близо 9% от износа, докато около една пета от целия европейски износ всяка година се изпраща в САЩ.
Европейските производители на автомобили като Volkswagen и Mercedes и луксозните групи, включително LVMH, които вече се борят със слабото търсене от Китай, са особено чувствителни към митата на американските и китайските мита, докато компаниите за вятърна енергия като Ørsted и Vestas бяха силно засегнати от обещанието на Тръмп да се откаже от проектите за възобновяеми енергийни източници.
Преди 2009 г. европейските и американските индекси се движеха в синхрон, но след финансовата криза започнаха да се разминават. Това се дължеше на ръста на американските технологични акции с мегакапацитет, които имаха по-високи оценки. Европейските борси, доминирани от по-стари сектори като банковото дело, енергетиката и промишлеността, не успяха да се справят.
Карън Уорд, главен пазарен стратег за Европа, Близкия изток и Африка в JPMorgan Asset Management, предупреди, че задълбочаването на разликата между САЩ и Европа през последните няколко седмици отразява историческа тенденция.