Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че македонският въпрос не е затворен, тъй като Европейският съд по правата на човека е постановил, че правата на хората с македонско самосъзнание в България не се зачитат.
„Ще бъде безотговорно и коварно аз, като председател на македонското правителство, да пренебрегна това и да се оттегля раболепно и половинчато, мислейки, че така ще реша проблемите. Не, докато съм жив и се занимавам с тази работа, ще се боря тези несправедливости да бъдат поправени в 21 век. Когато ме няма и не се занимавам с тази работа, тогава е на поколенията след мен. Но трябва да имаме институционална следа, че сме се борили, не сме напускали бойното поле и не сме били предатели на македонския народ и македонската идентичност“, каза Мицкоски в интервю за МРТ.
Думите му дойдоха, след като на 23 януари гръцкото външно министерство определи като провокация изявлението на македонският премиер от Ню Джърси. В съобщението се посочва, че „премиерът на Северна Македония в изявленията си в Ню Джърси, САЩ, говори за „нерешения“ и „съществуващ“ македонски въпрос. „Това изказване е предизвикателство за Гърция, опитвайки се да върне на преден план въпроса, който е решен, както е известно, окончателно и неотменимо“, се казва в изявлението на министерството.
„Чудя се къде са се почувствали провокирани, защото никой не е споменат в това мое изказване и се учудвам защо такава реакция“, отговори Мицкоски и добави, че реакцията на Атина е в отговор на вътрешнополитическите ѝ нужди.
Македонският премиер каза, че няма да позволи „да бъде провокиран и всичко това да представлява процес, който няма край“.
„Моята цел и моето послание са ясни. Като председател на правителството би било безотговорно и предателско към македонския народ, към македонските граждани да кажа, че македонският въпрос е затворен в условия, в които ние не сме част от европейското семейство и сме започнали пътя много преди може би някои страни членки, които са там и това е отворен въпрос“, каза Мицкоски.
Според него основната причина страната все още да не е успяла да се присъедини към ЕС са двустранните въпроси, които не трябва да бъдат критерии и условия.