Кандидатът за президент на Румъния Джордже Симион, лидер на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR), предизвика обществена буря с публикация в личния си блог, озаглавена „Какво ще правя с вас?“. Публикацията бе направена след убедителната му победа на първия тур на изборите на 4 май, където получи почти 41% от гласовете.
Съдържание и тон на публикацията
Публикацията, написана по време на полет от Лондон до Букурещ, започва с израз на увереност в победата на втория тур на 18 май:
„Не е арогантност! Изобщо не става дума за мен с тази кандидатура, а за румънския народ, който се събуди…“
Симион насочва посланието си директно към опонентите му и подкрепящите неговия съперник Никушор Дан – журналисти, културни дейци, бизнесмени:
„Това, което ме тревожи сега, е какво да правя с вас от 19 май нататък.“
Той обвинява опонентите си в лицемерие, предразсъдъци и двойни стандарти:
„Вие сте точно това, в което обвинявате нашите избиратели: субективни, расисти, хомофоби…“
В края на публикацията тонът става особено остър:
„Изглеждате объркани, ирационални и напълно нежелаещи да приемете, че светът не е точно такъв, какъвто го виждате… Надявам се да ми помогнете да разреша дилемата си… какво да правя с вас?“
Обществена реакция и критики
Публикацията предизвика остри реакции в медиите, сред анализатори и политици. Главният редактор на HotNews, Дан Дука, я определи като:
„Заплашителен тон, по-подходящ за лидер на футболна агитка, отколкото за кандидат за президент.“
Медиите G4media и HotNews – директно посочени от Симион – отговориха с позиция:
„Няма да се уплашим от заплахите… Продължаваме да отстояваме свободата на словото и върховенството на закона.“
Политологът Серджу Мишкою определи текста като „заплашителен“ и заяви, че има „фашистки подтекст“, напомнящ за черните списъци от легионерска Румъния:
„Посланието има за цел да обезкуражи гражданското общество и да внуши, че по-малко враждебно поведение ще бъде възнаградено след победа.“
Арогантност или авторитаризъм?
Друг политолог – Влад Адамеску – интерпретира публикацията по-скоро като арогантен ход, отколкото като пряка заплаха:
„Това е опит Симион да се представи като жертва, докато голяма част от неговите поддръжници проявяват същото или дори по-лошо поведение.“
Той подчерта и нарастващото социално напрежение между двата електорални лагера.
Свързани случаи на напрежение
Няколко дни по-рано, актьорът Михай Мълаймаре, поддръжник на Симион, предизвика скандал с пост:
„Вторият тур идва като огромна вълна и ще се озовете в канала или на канала!“
Този израз бе свързан с репресиите по време на комунизма – принудителния труд на канала Дунав–Черно море и убийствата на протестиращи през 1989 г.
По-късно Мълаймаре изтри публикацията, отрече, че е имал предвид насилие, и обяви, че ще се оттегли от социалните мрежи.
Политическа и институционална реакция
Депутатите от „Съюз за спасение на Румъния“ сезираха Националния съвет за борба с дискриминацията, обвинявайки Симион в тоталитарно мислене. Лидерът на сенаторите Щефан Пълърие заяви:
„Г-н Симион живее с дълбоко тоталитарни чувства… Неговата визия не е за модерна Румъния, а за елиминиране на неудобните опоненти.“
Много е прав човека.. А ние сьс вас Български геови политики ко ша правим..
Мачкане
Същите лицемери и у нас . Искането за референдум разяри цялата компрадорска ,евросоросоидна сбирщина. Пяна излиза от устата и други места. Медиите минаха на денонощен режим на плюене и изопачаване.А всъщност става въпрос за едно конституционно право , правото на хората да си кажат мнението . Сега ли да опоскат държавата или по нататък.
Един такъв ни трябва и в България…да вкара враговете на народа и чуждите мекерета в затвора!
Румънците доказаха, че са народ с дух и национална гордост, а не малоумни ганьовци правещи се на велики на маса като пият две ракии