Отношенията между България и САЩ стават заложник на действията на посланика на България във Вашингтон Георги Панайотов, който вече над две години прави гаф след гаф. След избора на Доналд Тръмп за президент, в България и САЩ все повече се чуват гласове относно адекватността на българския посланик и способностите му да провежда държавната политика, предаде репортер на БГНЕС.
В интервюта пред бТВ и Нова зрителите бяха шокирани да видят как българският посланик в САЩ Георги Панайотов, влизайки в ролята на политически анализатор и следовател, охотно коментира обвиненията срещу 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп. В интервютата Панайотов напълно игнорира факта, че към онзи момент Тръмп вече е официален кандидат на републиканската партия и може отново да бъде президент. По време на своите интервюта Панайотов влиза в ролята и на прокурор, като определя потенциала на разследванията и последиците за Доналд Тръмп. За отношението на българския дипломат към новоизбрания президент на САЩ може да се съди и по липсата на официално поздравление от посолството на България във Вашингтон до щаба на Доналд Тръмп след избора му на 5 ноември. През юли Панайотов не присъства на конференцията на републиканците, на която беше официално приета кандидатурата на Тръмп, докато международните медии информираха, че там са били над 20 европейските посланици.
След опита за убийство над Доналд Тръмп през юли, Панайотов направи коментар: „От телефона се информирам, Байдън и Тръмп са различни, но са еднакви“
Панайотов стана пословичен в публичното пространство, като проспа внасянето на резолюция, обявяваща септември за месец на македонското наследство, а оправданието му беше, че е бил в отпуск. Тогава експерти коментираха, че липсата на базисни познания за националната сигурност и интереси водят до тежки грешки, граничещи с престъпления от страна на българския посланик в САЩ Георги Панайотов, който допуска разглеждането на антибългарски документ в Сената на САЩ. Като „Скъпо платен турист, който трябва веднага да бъде пратен в постоянен отпуск“ лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов определи бездействието на посланика. По информация от дипломатическите среди, на обвиненията за некадърност, Панайотов е отговорил цинично, като е заявил, че отношенията между България и САЩ са по-силни от всякога и самият той е причината за това.
Българите отвъд Океана все още търсят причините за липсата на всякаква инициативност от Панайотов за разрешаване на най-важните за тях въпроси, каквито са липсата на социална спогодба за признаване на трудовия стаж и падането на визите за САЩ. Социалната спогодба е от особено значение за емиграцията ни, тъй като тя ще даде възможност българите да се пенсионират по-рано, ползвайки стажа си от България. За две години Панайотов не е провел нито една среща по този въпрос, което е наложило от Министерство на труда и социалната политика в България да алармира Министерство на външните работи с молба посланика да си върши работата.
Панайотов се прочу и с осветяването моста „Фредерик Дъглас“ във Вашингтон в цветовете на руското знаме по случай 3 март. Руската връзка съпътства кариерата на Панайотов постоянно. Макар в публичното пространство Панайотов да се обявява за убеден евроатлантик и либерал, в България и САЩ думите му предизвикват съмнение. Причина за това е, че в периода 1989-1994 г. Панайотов завършва своето висше образование в Москва с държавна стипендия.
Панайотов влезе в историята като първия посланик в САЩ, участвал в подкаст „Раздумка по нашенски“. В това негово участие Панайотов обясни завършването си в Москва с липсата на друга възможност, където да продължи образованието си. Пред младите водещи на емигрантския подкаст, случайно или не, Панайотов пропусна да спомене, че демократичните промени в България започват именно в края на 1989г., когато хиляди наши сънародници емигрираха на Запад, а не към Москва.
Братът на Георги Панайотов – Тодор Панайотов е разкрит от Комисията по досиетата като сътрудник на Държавна сигурност под псевдонима „Дринов“. След промените Тодор Панайотов се самопредлага за нещатен сътрудник към Областно окръжие на МВР в Бургас. Днес Тодор Панайотов е собственик на хотелски комплекс в Поморие.
Панайотов успешно се възползва от липсата на политическа стабилност в България, за да продължи да бъде посланик, въпреки постоянните гафовете, като въпрос на време е неговите действия да повлияят негативно на отношенията със САЩ.