Русия продължава да използва своите партньорства с противниците на САЩ, сред които Северна Корея, за да компенсира недостига на ресурси, който засяга икономиката и военните усилия. Южнокорейската информационна агенция Yonhap съобщи на 9 февруари, като цитира Националната разузнавателна служба на Южна Корея, че хиляди севернокорейци са пристигнали в Русия през 2024 г. за работа в строителството.
Според анализа на бойните действия в Украйна, изготвен от Института за изследване на войната (ISW), руските официални данни показват, че 13 221 севернокорейци са влезли в Русия през 2024 г. – до 12 пъти повече в сравнение с 2023 г. Много от тези работници влизат в Русия със студентски визи; 7 887 севернокорейци са влезли в Русия през 2024 г. с предполагаема образователна цел. Руското опозиционно издание „Важни истории“ съобщи на 4 февруари, че броят на севернокорейците, дошли в Русия да учат през 2024 г., е най-високият от 2019 г.
Данните от Граничната служба на Федералната служба за сигурност (ФСБ) показват, че рекорден брой севернокорейци са влезли в Русия между юли и септември 2024 г. с цел образование, особено в началото на разполагането на войски от Северна Корея в Русия през октомври 2024 г.
Русия страда от сериозен недостиг на работна ръка както в цивилния, така и в отбранителния промишлен сектор от началото на войната в Украйна. Пристигането на няколко хиляди севернокорейци няма да облекчи значително този недостиг, тъй като към декември 2024 г. липсват 1,5 милиона работници. Въпреки това, това може да е началото на по-големи групи в бъдеще, които биха могли да помогнат по-значително за решаването на проблема с недостига.
Руските предприятия вероятно не плащат на севернокорейските работници същите заплати като на руските граждани, за да не се конкурират с тях за служители.
Тръмп: Заложниците на „Хамас“ са като от Холокоста, пускат ги измършавели
Русия нарушава Резолюция 2397 на Съвета за сигурност на ООН, като позволява на севернокорейци да работят в страната. Москва вероятно използва прикритието на студентски визи, за да прикрие нарушението.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун продължава да заявява подкрепата си за Русия в Украйна. В реч на 9 февруари той критикува САЩ за протакането на войната и заяви, че е „сериозно загрижен“ за предполагаемото желание на Запада да нанесе стратегическо поражение на Русия. Ким обеща, че армията и народът на Северна Корея ще подкрепят справедливата кауза на Русия.
Германските власти не са успели да свалят предполагаеми руски разузнавателни дронове, летящи близо до германски военен обект през януари 2025 г., където украинските сили са преминали обучение. Германският Süddeutsche Zeitung съобщи, че германското министерство на отбраната разследва възможен шпионаж, свързан с шест наблюдения на дронове близо до авиобаза, където украинските сили са се обучавали да работят със системи за противовъздушна отбрана.
Русия изглежда използва технологичните иновации, които разработва във войната в Украйна, директно срещу страните от НАТО. Русия развива и подобрява своите способности за безпилотни летателни апарати, включително устойчивостта на дронове срещу електронна война и собствените възможности на Русия за радиоелектронна борба. НАТО и неговите държави членки все повече предупреждават за руски саботаж и хибридни операции срещу членки през 2024 г. Докладите, че членка на НАТО се бори с вероятни руски разузнавателни дронове, демонстрират необходимостта да се развият отбранителните способности, тъй като Русия продължава да използва своя опит на бойното поле в Украйна за иновации в нови технологии.