Search Suggestions
      неделя, 22.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Аларма за нов трус в Турция прекъсна сеизмолог в българския ефир

          24 април 2025 | 09:10 7550

          На 23 април съседна Турция отново беше разтърсена от силно земетресение, което се усети и на територията на България. Според данни от сеизмологичните служби, трусът е предизвикал над 120 вторични земетресения, като някои от тях са били с магнитуд над 4 по скалата на Рихтер.

          - Реклама -
            
            

          Ситуацията беше тема на разговор в предаването „Тази сутрин“ по bTV, където се включи и кореспондентът от Истанбул – Хюлия Алтън.

          В ефира се включи и гл. ас. д-р Пламена Райкова – дежурен сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география. Тя потвърди, че земетресението е било усетено на територията на цялата страна.

          По време на разговора в студиото прозвуча аларма със силен звуков сигнал – в реално време бе регистриран нов трус. „Това означава, че имаме ново земетресение – вероятно отново със същия епицентър“, обясни д-р Райкова.

          Тя уточни, че след основния трус са отчетени:

          • над 120 вторични земетресения;
          • около 40 от тях с магнитуд над 3;
          • шест с магнитуд над 4.

          „Това е интензивна, но нормална афтършокова активност след толкова силно земетресение“, подчерта сеизмоложката.

          Д-р Райкова коментира и системата BG-ALERT, която при подобни случаи подава сигнали към мобилните телефони. Част от гражданите в България получиха известие, други – не. Причината за това се крие в спецификата на земетресението:

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Прострелян мъж е открит в дома си в Сливен, разследват всички версии

          Сигналът е подаден около 8:30 часа, образувано е досъдебно производство

          Създават асоциация „Бранд България“ за изграждане на нов международен имидж на страната

          Създава се асоциация „Бранд България“, която ще работи за изграждането на единна национална стратегия и модерен международен имидж на България, с фокус върху инвестиции, туризъм и глобално партньорство.

          Божидар Божанов: Този служебен кабинет има капацитета да проведе честни избори

          Той определи избора на Гюров като единствения възможен вариант от списъка с потенциални служебни премиери
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions