Пред Би Ти Ви българският финансист Димитър Иванов, който живее и работи в Лондон, обяви, че „Апартаментгейт“ е „ужасяващ“ и „идентификация на мизерията на българския политически елит“.
Той посъветва ръководството на УНСС, който се оказа заплашен от фалит, „да не моли само за държавни средства“, а да реализира едно ефективно управление, което да изведе „вътрешните резерви“ за справяне със ситуацията.
Иванов подложи на остра критика и внесените от вътрешната комисия в парламента поправки в закона за пране на пари.
„Някои изменения в закона за изпирането на пари, предложени от вътрешната комисия, са в противоречие с директива 4 и 5 на Съвета на Европа, които са задължителни за вътрешното законодателство на страните членки на ЕС“, смята Димитър Иванов, и допълни, че „Европа ще ни санкционира за това“.
Финансистът посочи още, че Менда Стоянова е огласила, че промените ще бъдат насочени само към обявяването на чуждите собственици, докато директивите засягат и българските, които също трябва да бъдат оповестявани, дори и като притежатели на незначителни дялове.
„България подписа с ЕС споразумение за автоматичен обмен на финансови данни – банкови сметки, офшорни фирми и прочее, но дали сте виждали такъв лист да е станал публично достояние, въпреки че го получават веднага“, каза Иванов.
Той беше категоричен, че е невъзможно да се постигне успех на евроизборите и след това – в европейския парламент, само „с минаване под тангентата на вътрешнополитическите проблеми“.
Като причина за това той изтъкна „фрагментирането на ЕС“, а и противоречията между отделните кандидатите от различните партии и коалиции за евродепутати.
„Ние трябва да излъчим силен български национален тим в европарламента“, апелира финансистът.
Димитър Иванов пренесе критицизма си и върху премиера Борисов по повод срещата на лидерите на страните от ЕС на 9 май в румънския град Сибиу.
„Тук никой не знае нищо за тази среща, а тя е изключително важна, не се говори за нея, не е известно какви ще бъдат посланията на премиера Бойко Борисов в Сибиу….“, каза Иванов.
Финансистът е на мнение, че България няма да бъде приета през юли „в чакалнята на еврозоната“.
Като мотив за тази прогноза той изтъкна, че „ако не бъдем приети в банковия съюз, няма да влезем и в т.нар. валутен механизъм номер две“, уточни той.
Приемането ни пък било обвъзрано със закона за изпиране на пари