Депутатите от управляващата партия в Грузия гласуваха за оставането на министър-председателя Иракли Кобахидзе на поста на фона на въпросите за легитимността на парламента след оспорваните избори миналия месец, предаде АФП.
Опозиционните депутати бойкотират новия законодателен орган, като твърдят, че парламентарните избори на 26 октомври, на които управляващата партия „Грузинска мечта“ запази мнозинството си, са били измамени.
Прозападният президент Саломе Зурабишвили, която е в конфликт с „Грузинска мечта“, обяви, че парламентът е „противоконституционен“, и се опитва да анулира резултатите от изборите чрез Конституционния съд.
На 28 ноември депутатите от „Грузинска мечта“ гласуваха единодушно за това Кобахидзе да продължи да бъде министър-председател.
Експерти по конституционно право обаче заявиха, че всички решения, взети от новия парламент, са невалидни, тъй като той се е събрал в нарушение на законовото изискване да изчака решението на съда по искането на Зурабишвили за анулиране на изборните резултати.
Един от авторите на грузинската конституция, Вахтанг Хмаладзе, заяви: „От правна гледна точка ръководител на правителство, одобрен от нелегитимен парламент, е също толкова нелегитимен. След като демократичните държавни институции вече не съществуват, държавността на Грузия е изправена пред екзистенциална криза.“
„Грузинска мечта“ – която е обвинявана в отстъпление от демокрацията и отдалечаване на Тбилиси от Европа и приближаване към Москва – отрича твърденията за изборни измами.