Иран представи нова балистична ракета с твърдо гориво с обсег 1200 километра, съобщи държавната телевизия, в момент на нарастващо напрежение със Запада.
„Балистичната ракета с твърдо гориво Ghassem Basir има обсег от най-малко 1200 километра и е най-новото постижение на Иран в областта на отбраната“, заяви телевизията.
Западните страни изразиха загриженост относно ракетните способности на Техеран, като го обвиниха в дестабилизиране на Близкия изток.
Иран подкрепя мрежата от войнствени групировки, известна като „оста на съпротивата“, която се противопоставя на Израел, включително йеменските хути, „Хизбула“ в Ливан, „Хамас“ в ивицата Газа и шиитски въоръжени групировки в Ирак.
През октомври миналата година Иран и неговият заклет враг Израел се нападнаха директно за първи път.
Израел нанесе удари по военни обекти в Иран в отговор на иранска ракетна атака на 1 октомври, която беше в отговор на убийството на подкрепяни от Иран лидери на въоръжени групировки и командир на Революционната гвардия.
Иранската държавна телевизия излъчи кадри от новата ракета по време на интервю с министъра на отбраната Азиз Насирзаде.
„Ако бъдем атакувани и ни бъде обявена война, ще отговорим със сила и ще нацелим техните интереси и бази“, каза Насирзаде.
„Не изпитваме вражда към съседните държави, но американските бази са нашите цели“, добави той.
Новата ракета беше показана след като Техеран и Вашингтон проведоха преговори, посредничени от Оман, за ядрената програма на Иран в три поредни съботи от 12 април.
Това бяха контакти на най-високо равнище, откакто САЩ се оттеглиха през 2018 г. от историческото споразумение със световните сили за ядрената програма на Иран.
Американският държавен секретар Марко Рубио в интервю за Фокс Нюз призова Иран да „се откаже“ от обогатяването на уран, като посочи, че „единствените страни в света, които обогатяват уран, са тези, които притежават ядрени оръжия“.
На 27 април израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че едно надеждно споразумение трябва да „отнеме на Иран възможността да обогатява уран за ядрени оръжия“ и да предотврати разработването на балистични ракети.
Техеран отрича да се стреми към придобиване на ядрени оръжия и настоява, че ядрените му амбиции са изцяло мирни и за граждански цели.
Той изключи преговори с Вашингтон относно военните и отбранителните си способности, включително програмата си за балистични ракети.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши да атакува Иран, ако дипломацията се провали, и наложи допълнителни санкции срещу петролния сектор на страната.