Франция отпразнува откриването на възстановената катедралата „Нотр Дам“ със специална църковна служба.
Двучасовата служба, на която присъстваше бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп наред с други световни лидери, започна с почукване на вратата на катедралата от архиепископа на Париж.
„Нотр Дам, образец на вярата, отвори вратите си, за да събереш в радост далечните Божии чада“, заповяда архиепископ Лоран Улрих, удряйки с дървен жезъл, изработен от греда на покрива, оцеляла при адския пожар преди пет години.
Тръмп седеше на първия ред като почетен гост до френския президент Еманюел Макрон, а поканените се възхищаваха на красотата на храма.
В кратка реч Макрон изрази „благодарността на френската нация“ за реставрацията, извършена през последните пет години. Франция „преоткри какво могат да правят великите нации – да постигат невъзможното“, каза той.
„Мерси“
Един от най-вълнуващите моменти настъпи, когато пожарникари в защитно облекло преминаха под бурни аплодисменти, докато думата „Merci“ („Благодаря“) бе изписана върху фасадата и прочутите камбанарии на готическия шедьовър.
Малки тълпи от парижани и туристи смело излязоха навън, за да станат свидетели на ренесанса на паметника, който беше близо до срутване поради интензивността на огнения ад, сринал покрива му.
Възстановяването струваше около 700 млн. евро, набавени от дарения.
Работниците трябваше да преодолеят проблеми, свързани със замърсяването с олово, епидемията от Ковид-19 и смъртта на армейския генерал, който наблюдаваше проекта, по време на поход в Пиренеите миналата година.
На службата звучаха класическа музика, хорът на катедралата, както и „събуждането“ на органа с 8000 тръби, който се смята за „гласа и душата“ на катедралата.
Планираният за излъчване по телевизията концерт с участието на китайския виртуоз на пианото Ланг Ланг и вероятно на американския певец и моден дизайнер Фарел Уилямс трябваше да бъде предварително записан в петък вечерта заради бурното време.
„Светът полудява“
Възродената „Нотр Дам“ толкова скоро след пожара идва в труден за страната момент, който Макрон дава за пример за френската креативност и устойчивост.
Чувството за национално постижение при възстановяването на символа на Париж беше подкопано от политическите сътресения, които оставиха Франция без стабилно правителство от миналата седмица, когато министър-председателят Мишел Барние загуби вота на доверие.
Макрон се надява, че повторното отваряне на катедралата може да даде мимолетно усещане за национална гордост и единство – както направиха Олимпийските игри в Париж през юли и август.
Той постигна голям успех, привличайки Тръмп заедно с около 40 държавни и правителствени ръководители, включително украинския лидер Володимир Зеленски, който получи овации при влизането си в „Нотр Дам“.
Макрон беше домакин на тристранни разговори със Зеленски и Тръмп в президентския дворец малко преди церемонията, като тримата са обсъдили войната в Украйна. Тръмп обеща да сложи край на почти тригодишната пълномащабна война, когато встъпи в длъжност на 20 януари.
„Изглежда, че светът в момента малко е полудял и ние ще говорим за това“, каза Тръмп преди да седне на масата за разговори с Макрон.
Един от изненадващите отсъстващи беше папа Франциск, главата на Католическата църква.
Той изпрати послание, адресирано до френския народ, и се намеси в спора дали мястото за поклонение и туристическа атракция трябва да остане свободно за посещение.
„Огромният“ брой хора, които ще посетят Нотр Дам, трябва да бъдат посрещнати „щедро и безплатно“, каза той, като ясно се противопостави на предложението на френското министерство на културата за въвеждане на такса.
Точната причина за пожара през 2019 г. така и не беше установена въпреки мащабно разследване на прокурорите, които смятат, че най-вероятната причина е случаен инцидент, например електрическа повреда.
Първата литургия с участието на 170 епископи и повече от 100 парижки свещеници ще се състои в 10:30 ч. местно време на 8 декември, последвана от втора служба вечерта в 18:30 ч., която ще бъде отворена за обществеността.