Search Suggestions
      понеделник, 09.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          ГОРЕЩО
          18:14 Видеата на МВР показват че групата от „Петрохан“ се е сбогувала дружески: Ще се видим на по-добро… (видеа)16:30 Реалните доходи на българските домакинства са нараснали с 45% за десет години16:22 Румен Радев: „Петрохан“ е зловещ символ на разградената държава, която е неспособна да защити дори децата си16:12 Любослав Костов: Проблемът на България е, че потреблението нараства, а инвестициите спадат14:25 ОБРАТ! ФБР не успя да докаже, че Епстийн е оглавявал група за трафик на хора14:09 Т. Стойчев: Мафиотската престъпност проникна до най-високите нива на властта13:51 Полицията за „Петрохан“: Работи се по 2 версии, 15 души са разпитани, в групата се говорило за смърт, детето намерено клекнало и с вплетени пръсти на ръцете13:51 Недялко Недялков пред Евроком за трагедията в Петрохан: Това е българският вариант на „Епстийн“, има политически чадър (видео)13:43 Тома Белев за случая „Петрохан“: Да приказваш за паравоенна групировка, когато става въпрос за 5 души и 1 дете, е малко странно13:04 Бащата на убитото дете от Петрохан съветван от години да си вземе сина от Калушев

          Дешифрираха таен код на 500 години

          4 февруари 2018 | 00:00 170

          Петстотингодишен таен код бе дешифриран. Кодът е използван в писма между един от най-прочутите испански монарси и военен командир, съобщи Би Би Си.

          - Реклама -
            
            

          Посланията на Фернандо II Католика, в които се използват над 200 специални символа, от векове измъчваха историците. Но най-накрая испанската разузнавателна агенция успя да ги разгадае.

          Писмата между Фернандо II и Гонсало де Кордоба включват инструкции за стратегията във военната кампания в Италия в началото на XVI век. Те са писани на таен код, за да не бъдат разбрани, ако случайно попаднат в ръцете на влага.

          Писмата са изложени в Музея на испанската армия в Толедо, като на специалисти в разузнаването отнело половин години, за да дешифрират 4 от тях, някои от които били с дължина над 20 страници.

          Темите в тях варирали от детайлно разполагане на войските до мъмрене на военачалника, че не се консултира с краля преди да предприеме дипломатически ходове.

          В началото на XVI век отнемало около 15 дни за пристигане на писмата от резиденциите на краля до Югоизточна Италия, където бил базиран командирът.

          Крал Фернандо II и Гонсало де Кордоба използвали сложна шифровъчна система, която включвала 88 символа и 237 комбинирани букви. За всяка буква имало между две и 6 фигурни характеристики като триъгълници или номера. За да станат нещата още по-сложни, символите в писмата били писани без интервали между думите и фразите.

           

           

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Видеогрите – полезни или вредни? Какво показват изследванията

          Определени видове игри могат да повлияят положително на когнитивните функции

          Над 1 милиард Android устройства са уязвими: Спират поддръжката за популярни модели на Samsung

          Почти половината смартфони са с остарял и рисков софтуер.
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions