Посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова даде обширно интервю за списание „Международная жизнь“, в което говори за състоянието на двустранните отношения и връзките между народите.
Според нея „отношенията на официално ниво са на исторически дъно“, като няма контакти по правителствена или парламентарна линия, но все още има връзки с отделни български политици и силна комуникация с гражданите.
„Не мога да си спомня място в България, където хората да не са се приближавали до мен на улицата и да не са изразявали своето уважение и симпатии към Русия“, каза тя и подчерта, че българи продължават да се грижат за паметниците на руските воини.
Тя посочи, че България и Русия имат „дълга и богата съвместна история“, споделена вяра, писменост и корени, а руско-българските духовни и културни връзки датират от над 11 века.
По думите ѝ, допирни точки все още има в икономическите, културните и хуманитарните връзки, както и в работата на неправителствени организации.
„Съществуват контакти между правоприлагащите органи по отношение на депортирането на престъпници“, допълни Митрофанова.
По повод честването на 3 март, тя заяви, че макар руските представители вече да не получават официални покани, „ние – посолството на Русия, сънародниците и приятелските организации посещаваме Плевен и Шипка“ и отдават почит на руските воини.
Относно възможно активизиране на сътрудничеството между Русия и България, тя смята, че „не предвижда в близко бъдеще да има сътрудничество на официално ниво“, заради ориентацията на България към ЕС и НАТО и „ясната антируска политика на българското правителство“.
Защо част от българите продължават да ценят Русия? Според Митрофанова това е „споменът за освобождението на България от турско иго“, многобройните паметници и историческите връзки, включително по време на Втората световна война. Тя припомни, че в България има около 580 паметника, посветени на Руско-турската война, и около 180 съветски паметници, за които се полагат грижи, въпреки споровете около някои от тях.
Относно руския език Митрофанова посочи, че въпреки политическата обстановка „положението на руския език в България е доста благоприятно“. По нейни данни над 106 000 ученици в над 870 училища учат руски език, а интересът към курсовете в Руския дом остава висок. Все пак тя отбеляза, че се очаква проблем с недостига на учители и преводачи поради спадащ интерес към филологията.
По повод честванията на 80-годишнината от Великата победа, посланикът подчерта, че събитията в София и Пловдив са преминали спокойно и организирано, с участието на около 500 души и множество съпътстващи прояви в цялата страна.
„Честванията се проведоха без провокации и бяха на високо ниво“, каза тя, макар да имаше отделни случаи на оскверняване на съветски паметници.
Благодарение на лекарствата произведени в Русия съм още на крака! Венолгон и Ревмалгон! По добре да ни наричате Неприятели отколкото Врагове!
БЛАГОДАРЕНИЕ НА РУСКИ МЕДИКАМЕНТИ ЗА БОЛНИ СТАВИ ,ВЕЧЕ ХОДЯ БЕЗ КОЛИЧКА И СЪМ ПРЕДПАЗЕН ОТ СМЯНА НА ТАЗОБЕДРЕНИ И КОЛЯННИ СТАВИ !!!!ВЕЛИКА ДЪРЖАВА С РАЗВИТА НА СВЕТОВНО НИВО МЕДИЦИНА !!!НИКОЙ НЕ Е СПОСОБЕН ДА МИ ПРОМЕНИ ПОЛОЖИТЕЛНОТО МИ МИСЛЕНЕ ЗА ВЕЛИКА РУСИЯ !!!