Европейски компании продължават да купуват големи количества руски втечнен природен газ (LNG), въпреки пълномащабната война в Украйна и въпреки санкциите срещу Москва. Според мащабно разследване на германската медия ARD, само германското държавно дружество SEFE тази година ще плати над 2 млрд. евро за руски втечнен газ.
Цяла флотилия танкери между Русия и ЕС
Всеки ден десетки танкери за втечнен природен газ превозват суровина от руското пристанище Сабета до терминали в ЕС — като Дюнкерк (Франция), Зеебрюге (Белгия) и Билбао (Испания). Всеки танкер транспортира около 175 000 куб. метра LNG, което се равнява на около 100 милиона куб. м. природен газ на стойност около 40 млн. евро.
Много от тези кораби са били част от руския държавен флот „Совкомфлот“, но след това са преминали в ръцете на гръцки корабоплавателни компании, които продължават доставките от името на руския гигант „Новатек“.
Германска компания плаща милиарди
SEFE — наследникът на Gazprom Germania, национализиран след 2022 г. — ще получи около 50 доставки на LNG от Русия само през тази година, според отговор на германското правителство до депутати от Лявата партия. Цената — поне 2 млрд. евро. Въпреки острите критики, SEFE твърди, че сделките са законни, защото са част от наследени договори, които не могат да бъдат прекратени.
Кой печели? Олигарси, близки до Путин
Операторът на заводите за втечнен газ в Сибир е „Новатек“, собственост на олигарха Генадий Тимченко, близък приятел и довереник на Владимир Путин. Тимченко финансира и контролира частната армия „Редут“, която се е сражавала в Сирия и Украйна. Дори партньорът на дъщерята на Путин — Мария Воронцова — заема ръководен пост в компанията.
„Новатек“ не е формално държавна, но е тясно обвързана с Кремъл, казват източници пред ARD. Печалбите от LNG се облагат с 34% данък, половината от който отива директно в бюджета и финансира войната.
ЕС изостава със санкциите
За разлика от САЩ, Канада, Великобритания и Австралия, които вече наложиха санкции на „Новатек“ и ръководството ѝ, ЕС все още не е предприел мерки срещу компанията или търговията с руски втечнен газ. Това позволява SEFE да продължава вноса.
„Нужна е пълна забрана, защото приходите от руски LNG достигат рекордни стойности и пълнят военната каса на Кремъл“, казва Юлиан Шварцкопф от природозащитната организация Deutsche Umwelthilfe.
В бъдеще без руски LNG?
Европейската комисия обяви, че до 2027 г. ЕС планира да прекрати зависимостта си от руския газ. Според SEFE договорите с „Новатек“ ще могат да бъдат прекратени от 1 януари 2028 г.
Дотогава обаче флотилията от танкери ще продължи да снове между Русия и ЕС, а милиарди евро ще отиват за газ и война.