Search Suggestions
      неделя, 10.11.24
      Search Suggestions

          Арктическите ледове се топят

          Площта на леда в Арктика се е променила през изминалата зима – средата на март площта му достигна най-ниските възможни стойности, чупейки рекорда през 2015 г., 2016 г. и 2017 г., съобщават от НАСА.
          Тази година, както е отбелязва Клеър Паркинсън, климатолог от Центъра за космически полети на НАСА, площта на арктическия лед до 17 март възлезе на едва 14,48 милиона квадратни километра, което е почти идентично до стойностите, които се наблюдават в началото на пролетта на 2017 г.
          Това е важно, тъй като продължава 13-годишната тенденция за намаляване на площта на леда през зимните месеци, което е потенциално свързано с необичайно високите температури през декември януари и февруари в Арктика и от другата страна на Северното полукълбо като цяло. Според текущите оценки на НАСА температурата е средно 8-10 градуса по-висока в Арктическия кръг, отколкото в дните преди индустриалната революция.

          Както отбелязва Паркинсън, една от причините за поставянето на нов рекорд е, че през последната зима Арктика е преживяла няколко периода на затопляне наведнъж, а и на Северния полюс периодично са преживявали положителни температури.

          Основна заплаха за ледената шапка на Арктика, според учените от НАСА днес са не само ненормално високите температури, но и големите пукнатини в многогодишния лед на Гренландия в края на зимата. По-нататъшното им разширение може да доведе до разцепване на ледената шапка и ускоряване на топенето й през следващите години.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions