Израел е уведомил администрацията на президента Доналд Тръмп, че е готов да изпрати свои специални части за наземна операция срещу подземния ядрен обект във Фордо, ако въздушен удар не успее да го неутрализира. Това съобщава американското издание Axios, като се позовава на източници от правителството на Бенямин Нетаняху.
Съоръжението, разположено в Централен Иран, е една от ключовите ядрени инсталации на Техеран и се намира на дълбочина от 90 метра. Проблемът за САЩ и Израел е, че пробиващата бомба GBU-57, известна като MOP (Massive Ordnance Penetrator), е ефективна при дълбочина до 60 метра.
Според Axios, именно тази техническа пречка е основната причина за колебанията на президента Тръмп относно евентуален военен удар. Той е изискал „абсолютни гаранции“ за успеха на подобна операция, преди да одобри използването на сила срещу Иран.
Източници твърдят, че Израел е заявил готовност да изпрати бойци от своите специални сили, ако въздушният удар се окаже недостатъчен. Целта е категорична: унищожаване на ядрената инфраструктура, която според Тел Авив е пряка заплаха за сигурността в региона.
