Друзки бойци си върнаха контрола над южния сирийски град Суейда, след като въоръжени бедуински групировки и правителствени сили временно бяха заели позиции там. Според АФП, това се случи непосредствено след като беше постигнато примирие с посредничеството на САЩ, целящо да се избегне военна интервенция от Израел.
„Племенните бойци се оттеглиха от град Суейда“, съобщи Сирийската служба за наблюдение на правата на човека, след като друзките бойци започнаха мащабна контраатака. Израел от своя страна бомбардира позиции на правителствени сили в Суейда и Дамаск, обвинявайки ги в извънсъдебни екзекуции и насилие срещу друзки цивилни.
От 13 юли насам над 940 души са загинали в провинция Суейда, включително 326 друзки бойци и 262 цивилни, по информация на базираната в Лондон Обсерватория. Част от жертвите – 165 души – са били екзекутирани без съд.
Прекратяването на огъня беше обявено на 19 юли от Вашингтон. Американският представител Том Барак заяви, че временният сирийски президент Ахмед ал-Шараа и израелският премиер Бенямин Нетаняху са постигнали споразумение с посредничеството на САЩ, подкрепено също от Турция и Йордания.
„Призоваваме друзите, бедуините и сунитите да сложат оръжията си и да изградят нова и обединена сирийска идентичност“, написа Барак в X.
Шараа отговори с телевизионно обръщение, в което обяви незабавно прекратяване на огъня и подчерта:
„Сирийската държава е ангажирана със защитата на всички малцинства и общности в страната… Ние осъждаме всички престъпления, извършени в Суейда.“
Той изказа благодарност към САЩ, че в този труден момент са „показали загриженост за стабилността на страната“.
Европейският съюз приветства споразумението, като определи последните дни като „ужасни“ и призова страните стриктно да спазват прекратяването на огъня. Франция също настоя за спазване на договореното.
Израел обаче остава скептичен. Външният министър Гидеон Саар заяви:
„В Сирия на Шараа е много опасно да си член на малцинство – кюрд, друз, алавит или християнин.“
Хамза ал-Мустафа, сирийски министър на информацията, обяви, че втората фаза от споразумението ще включва отваряне на хуманитарни коридори, докато министърът по бедствията Раед ал-Салех допълни, че „хуманитарната ситуация е лоша“ и че конвои с помощ чакат на входа на Суейда, докато се създадат подходящи условия.
ООН потвърди, че най-малко 87 000 души са били принудени да напуснат домовете си, в резултат от сраженията, които започнаха като междурелигиозен сблъсък, но ескалираха до регионална криза, въвличайки и Израел, и САЩ.