Проблемите в съдебната власт могат да бъдат решавани на две нива – или чрез промени в Конституцията, или чрез законодателни промени. Не трябваше да се правят промени в Конституцията и моето лично мнение е, че трябва да се търси промяна в законодателството на устройствените закони (Законът за съдебната власт – б.р. ) или процесуалните закони.
Това заяви председателят на 51-ото Народно събрание доц. Наталия Киселова на дискусия в концертна зала в Централния военен клуб (ЦВК) на тема „Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Български институт за правни инициативи.
Радев: Да се предприемат действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната система
Киселова посочи, че има три проблема, които стоят пред народните представители и проблеми, които ще се пренесат вътре в самото Народно събрание – нормалните условия за работа на магистратите, конкурсите и командироването на съдиите и въпросът за нормативната уредба за качеството на законодателството.
Според нея достъпът до правосъдие е основното човешко право. Докато се мисли за правосъдието като частен бизнес, няма как да се постигнат успехи. Доколкото зависи от сегашния състав на Народното събрание, е да бъдат попълнени всички регулатори и органи с изтекъл мандат. Всяка една парламентарна комисия ще предложи процедурни правила за регулаторните органи, подчерта Киселова.
Тя добави, че с малки стъпки, но устойчиви, ще се върви в правилната посока. Не трябва да се правят конституционни и законови промени, а със знанието, че закони се пишат с години напред, a не всеки месец да се върви в процедура за законодателна промяна, каза Киселова.