Руски разузнавателен самолет се е приближил до североизточна Германия, след което е бил ескортиран от изтребители, съобщиха германските военновъздушни сили, предаде АФП.
Военновъздушните сили съобщиха в комуникационния си канал Whatsapp, че е била активирана тревога за бързо реагиране (QRA) във военновъздушната база Лааге близо до Рощок, на балтийското крайбрежие в североизточната част на страната.
„Причината е неизвестен самолет над Балтийско море, който е летял без полетен план или активиран транспондер“, казаха военновъздушните сили, което потвърдиха по-ранно съобщение на в. „Билд“.
Германски изтребители Eurofighter са били задействани, за да идентифицират разузнавателния самолет Ilyushin Il-20, който впоследствие е бил „ескортиран“ обратно към руския ексклав Калининград, откъдето е бил проследен за първи път.
„Билд“ съобщи, че руският самолет е бил открит рано на 27 март източно от германския остров Руген в Балтийско море, откъдето се е насочил към „германското въздушно пространство“.
Фактът, че транспондерът на самолета е бил деактивиран, е представлявал „значителна опасност за гражданското въздушно движение“, добавиха от „Билд“.
Военни източници, твърдят, че руски разузнавателни самолети понякога са идентифицирани край германското крайбрежие.
Много държави от НАТО разполагат със система QRA, която помага за защитата на въздушното им пространство.
Напрежението над Балтийско море се засили след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.
Такъв остров нема, бе, аналфабети! Има остров Рюген, но това го знаят дори средсношколците.