Китай започна двудневни военни учения около Тайван, като армията им ги нарече „строго наказание“ за „сепаратистките действия“ на самоуправляващия се остров, предаде BBC.
Ученията идват три дни след встъпването в длъжност на президента Уилям Лай, който призова Китай да спре да заплашва острова и да приеме съществуването на демокрация. Китай гледа на Тайван като на отцепила се провинция, която в крайна сметка ще бъде под контрола на Пекин, но островът вижда себе си като отделен.
Министерството на отбраната на Тайван осъди китайските учения като „ирационални провокации“.
Тайпе изпрати военноморски, въздушни и сухопътни сили, за да „защитят суверенитета на острова“, каза неговото министерство на отбраната. Ученията в четвъртък за първи път симулираха пълномащабно нападение, казаха тайвански военни експерти, а не икономическа блокада.
Ученията се проведоха около главния остров и за първи път бяха насочени и към контролираните от Тайпе острови Кинмен, Мацу, Укиу и Донгин, които се намират близо до китайския бряг, според карти, публикувани от Китайската народна освободителна армия (НОА).
Ученията включваха и компонент на изток от Тайван – скалистият източен бряг на острова от другата страна на планинска верига отдавна е негов военен редут. Тайван е изградил голяма част от своята укрепена военна инфраструктура по това крайбрежие, включително голяма подземна въздушна база в планината близо до град Хуалиен. Също така е близо до южните острови на Япония и естествен маршрут за снабдяване. Изпращайки военноморски и въздушни патрули на изток от Тайван, Китай има за цел да покаже на Тайпе, че изтокът му вече е изложен на китайска атака, и да покаже на американците, че всяко усилие за снабдяване или подсилване на Тайван от изток е уязвимо за китайски ракети стачки и военноморска атака.