Съединените щати заявиха, че са „дълбоко обезпокоени“ от законопроекта, приет от израелския парламент, който забранява на Агенцията на ООН за палестинските бежанци да работи в страната и в окупирания Източен Йерусалим.
Израелските законодатели приеха мярката с 92 на 10 гласа след години на остри израелски критики към UNRWA, които се засилиха след началото на войната в Газа.
„Съвсем ясно заявихме на правителството на Израел, че сме дълбоко обезпокоени от това“, заяви говорителят на Държавния департамент Матю Милър, като отново подчерта „критичната“ роля, която агенцията играе в разпределянето на хуманитарната помощ в ивицата Газа.
„Продължаваме да настояваме пред правителството на Израел да спре прилагането на това законодателство. Призоваваме ги изобщо да не го приемат и ще обмислим следващите стъпки в зависимост от това какво ще се случи през следващите дни“, каза Милър.
Говорителят отбеляза, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е повдигнал въпроса по време на неотдавнашното си пътуване в региона.
Израел обвини някои служители на UNRWA, че са участвали в нападенията на Хамас на 7 октомври.
След тези обвинения Съединените щати спряха вноските си за агенцията на ООН и поискаха разследване.
Оттогава Конгресът одобри законодателство, което забранява възобновяването на американската финансова помощ за агенцията.
Правителството на САЩ обаче все още смята, че UNRWA играе важна роля не само в предоставянето на помощ в Газа, но и в „предоставянето на услуги на палестинците на Западния бряг и в целия регион“.
„Те наистина играят незаменима роля в момента в Газа, където са на първа линия и доставят хуманитарна помощ на хората, които се нуждаят от нея“, посочи Милър.
„Никой не може да ги замени точно сега, в разгара на кризата“, добави той.
Противопоставянето на САЩ на израелския законопроект идва в момент, когато Вашингтон призова Израел да направи повече, за да позволи на хуманитарната помощ да постъпва в опустошената от войната Газа, особено в северната част на обсадената палестинска територия.
Вашингтон предупреди, че може да пристъпи към спиране на част от военната помощ за Израел, ако той не направи повече на фронта на помощта в Газа.
Самата агенция нарече този ход „възмутителен“.
„Възмутително е, че държава – членка на ООН, работи за ликвидирането на агенция на ООН, която по стечение на обстоятелствата е и най-големият отговорник в хуманитарната операция в Газа“, каза Жулиет Тума, говорител на UNRWA.
„Ако това бъде осъществено, ще бъде катастрофа, включително поради въздействието, което това вероятно ще окаже върху хуманитарната операция в Газа и в няколко части на Западния бряг“, каза тя и добави, че агенцията е водещият доставчик на „подслон, храна и първични здравни грижи“ в разкъсваната от войната Газа.