Милиардерите Илон Мъск и Вивек Рамасвами, съпредседатели на Департамента за правителствена ефективност в следващата администрация на Доналд Тръмп, известна още като „DOGE“, обещаха да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“.
Мъск даде заявка за това миналия месец на митинг на Тръмп – и атакува институции като Пентагона и Министерството на образованието – макар да не е ясно как е стигнал до това баснословно число.
Пентагонът: Рамасвами заяви, че един от приоритетите на Департамента ще бъде съкращаването на бюджета на Министерството на отбраната, като заяви, че агенцията разполага с „почти трилион долара бюджет, а никой не може да каже къде отиват тези пари.“ В същото време SpaceX на Мъск има федерални договори с Пентагона на стойност 3,6 млрд. долара. Конкретните планове за съкращения остават неясни.
Министерството на образованието: Тръмп от няколко години призовава за ликвидиране на министерството. Мъск и Рамасвами планират „масови съкращения“ и „някои агенции да бъдат направо заличени“.
Корпорация за обществено радиоразпръскване: Мъск и Рамасвами написаха статия в „Уолстрийт Джърнъл“ тази седмица, в която заявиха, че „535 млн. долара годишно“, изразходвани за нестопанската организация, която контролира радио- и телевизионните мрежи PBS и NPR, са пример за „неразрешени“ разходи и пари, използвани по начин, „който Конгресът никога не е предвиждал“, въпреки че организацията е създадена и упълномощена от Конгреса.
Планирано родителство: Милиардерите възнамеряват да съкратят „близо 300 млн. долара за прогресивни групи като „Планирано родителство“, която получава около 50 млн. долара годишно от федералното правителство.
Международни организации: Мъск и Рамасвами също така планират да вземат на прицел „1,5 млрд. долара за субсидии за международни организации“, макар че не е ясно кои организации имат предвид.
Федерална данъчна служба на САЩ /IRS/: Очаква се Мъск да вземе на прицел IRS, на фона на неговите постове в социалната мрежа X за опростяване на данъчния кодекс. Той е водил разговори със службата за създаване на безплатно онлайн приложение за подаване на данъчни декларации.
Федерална търговска комисия, Министерство на правосъдието и Комисията по ценните книжа и борсите: Въпреки че Мъск и Рамасвами не са адресирали директно плановете си за тези агенции, се очаква Мъск да предложи мащабни промени.
Къде другаде DOGE планира прави съкращения?
Правителствените програми, които „не минават през Конгреса“, трябва да бъдат лишени от финансиране, написа Рамасвами в X, бивш Twitter, социалната платформа, която Мъск притежава. Въпреки че нито Мъск, нито Рамасвами са посочили конкретни съкращения, които попадат под този чадър, водещите програми, за които разрешенията на Конгреса изтичат тази година, са свързани със здравни услужи на ветераните, разработването на лекарства и НАСА (с която SpaceX на Мъск има подписани договори за 11,8 милиарда долара). Мъск наскоро обяви, че федералните средства се изразходват за „транссексуални маймуни, за политиката по „Многообразие, справедливост и включване“ /DEI/ и чекове за мъртви хора“.
Може ли Doge да прави съкращения без позволението на Конгреса?
Скептиците се съмняват колко федерални разходи DOGE може да спести самостоятелно. Тръмп неведнъж е наричал „противоконституционен“ законът, който не позволява на президента да спира разходи, разрешени от Конгреса.
Специален закон за подобни случаи е създаден през 1974 г. в отговор на отказа на тогавашния президент Ричард Никсън да допусне одобрените от Конгреса разходи по програми, на които той се противопоставя. Докато федералният бюджет изисква одобрение от президента, Конгресът решава размера и вида на федералното финансиране всяка година. По същия начин, опростяването на данъчния кодекс също би изисквало законодателно одобрение.
Ще има ли уволнения?
Мъск и Рамасвами планират да внедрят служители, назначени от DOGE, в правителствени агенции, „подпомогнати от напреднали технологии“, и да определят „минималния брой служители“, необходим на всяка една агенция, за да изпълнява основните си функции. Двамата съюзници на Тръмп обещават край на „административното разрастване“ чрез „мащабни уволнения“ и преместването на федералните агенции извън Вашингтон. Те също така очакват и приветстват „вълна от доброволни уволнения“.
„Целта на DOGE е да подпомогне прехода им (на уволнените) към частния сектор“ чрез обезщетения и „стимули за ранно пенсиониране“. През октомври Мъск предложи съкратените работници да получат до две години обезщетение.
Годишните заплати и обезщетения за федералните служители, с изключение на военните, възлизат само на около 305 милиарда долара годишно във федералния бюджет от 6 трилиона долара, каза Брайън Рейдъл, старши сътрудник в десноцентристкия мозъчен тръст Manhattan Institute, пред „Вашингтон пост“. Това означава, че ако 25% от всички служители бъдат уволнени, разходите ще бъдат намалени с едва 1%.
Кога се очакват съкращенията?
Председателят на Комитета за надзор в Камарата на представителите Джеймс Комер избра представителя Марджъри Тейлър Грийн от щата Джорджия за председател на подкомисия, която ще работи с DOGE. Подкомисията ще бъде създадена в началото на следващата година, съобщи Си Ен Би Си Крайният срок за плановете на Тръмп и Рамасвами е 4 юли 2026 г. Мъск дори очаква, че съкращенията ще се осъществят „много по-бързо“.
Главният изпълнителен директор на Space X и Tesla Илон Мъск, чието нетно състояние се оценява на 320 милиарда долара, е най-богатият човек в света, според инструмента за проследяване на милиардерите в реално време на „Форм“. По-голямата част от състоянието му е свързано с дялови участия в Tesla и SpaceX, където той е най-големият индивидуален акционер. Мъск не трябва да се отказва от инвестициите си или да се оттегля от позиции в частни компании, тъй като неговият пост ще се счита за „външен съветник“ на федералното правителство. Ръстът на акциите на биотехнологичната компания Roivant Sciences означава, че нетното състояние на Вивек Рамасвами надхвърли прага от 1 милиард долара.