През първото тримесечие на 2025 г. България отчита впечатляващ ръст на цените на жилищата, заемайки второ място в Европейския съюз с увеличение от 15,1% спрямо същия период на 2024 г. По-голямо повишение е отчетено само в Португалия, където цените са скочили с 16,3%. Средният ръст за ЕС е значително по-нисък – едва 5,7%, което поставя България сред най-динамичните пазари на недвижими имоти в Европа. Данните, публикувани от Евростат, потвърждават силния ръст на цените в страната ни, който я поставя сред лидерите в този аспект.
Големите градове водят
Ръстът в цените е особено осезаем в големите български градове. София продължава да бъде най-скъпото място за живеене в България. Според данни от водеща платформа за недвижими имоти, към началото на 2025 г. средната цена на жилище в столицата варира между 1500 и 1900 евро за квадратен метър, в зависимост от локацията, типа на строителството и състоянието на имота. В някои квартали цените могат да надхвърлят 2000 евро на кв. м.
Въпреки тези високи стойности, в някои райони вече се наблюдават признаци на стагнация или дори лек спад в цените, особено при панелните жилища и имотите в отдалечените части на града, където достъпът до обществен транспорт е ограничен.
След София, най-голям интерес привличат Пловдив и Варна. В Пловдив средната цена на имотите е между 1100 и 1400 евро на квадратен метър, докато във Варна цените варират между 1200 и 1600 евро на кв. м. В Бургас цените са в диапазона 1000-1300 евро на кв. м.
В по-малките населени места, цените на имотите остават сравнително достъпни, което привлича хора, които търсят спокойствие или възможност за инвестиция извън големите урбанизирани центрове.
Ръст на цените в сравнение с 2010 г.
В сравнение с 2010 г., цените на имотите у нас са се увеличили повече от двойно – със 125%, според данните на Евростат. Въпреки това, в две европейски държави ръстът е още по-голям – Унгария отчита увеличение от 260%, а Естония – 238%. Други държави с по-голям ръст от България са Литва, Латвия, Чехия и Португалия.
Интересен е и случай на поевтиняване на имотите в Италия. През последните 15 години цените на недвижимите имоти в страната са спаднали с 4%.
Тези данни показват ясно тенденциите на недвижимия пазар в България и Европа, както и динамиката на цените в различни региони. България продължава да бъде една от страните с най-активно развиващия се пазар на жилища в ЕС.
България на второ място в ЕС по ръст на цените на жилищата
Да бяха само те!?Всичко се руши в България и хвръква във „въздуха“!Ще пишем до ЕК писмо за „боклука“ в България върху изпратени от тях специални бланки с доказателства!Бланки ще има! Ще ги запълним с данни и ще им ги изпратим! С видео материали и други доказателства, и признания!Да видим когаааа ще дойде резултата?!…Ще дойде отговор от ЕК също на тяхна специална бланка! Ще последват може би и милиарди глоби за България.
Казвате:Нашите вече прасета са хванати в капана! Капана със сметищата вече щракна?!! Дано! Но? На дали?! Защото капана щракна и за България! Взеха ни „портфейла с парите“ и го носят в Брюксел! До като ЕК направи нещо реално гадовете ще закрият България! Гроба ни е вече съгласуван с ЕК! Тези от ЕК се подготвят усилено за това.Войната виси над нас! С куклата лабубу искат да заместят мозъкът Ни! Не заспивайте – сънят ще бъде мъртвешки!!!