Марица с 5-а поредна Купа на България

"Жълто-сините" победиха категорично Варна ДКС с 3:0 (25:17, 25:23, 25:23) във финала на турнира, игран тази вечер в зала "Младост" в Бургас

2 годиниБаскетбол 40 Симеон Кисьов

Волейболният отбор на Марица (Пловдив) защити трофея си от турнира за Купата на България и го спечели за 5-и пореден път. "Жълто-сините" победиха категорично Варна ДКС с 3:0 (25:17, 25:23, 25:23) във финала на турнира, игран тази вечер в зала "Младост" в Бургас.

Така Марица спечели Купата за 7-ми път в своята история след 2012, 2015, 2017, 2018, 2019 и 2021-а години. От друга страна и въпреки загубения финал, достигането до финалната среща за трофея е голямо постижение за Варна ДКС, което се случва за първи път.

Това е и първи трофей за страши треньора на Марица Борислав Крачанов, който пое тима от начолото на сезона. Преди това 27-годишният специалист бе начело на Казанлък, с който достигна до сребърните медали в първенството.

Първата част на срещата започна напълно равностойно до 8:8, след което Марица поведе с 11:8 след атака през центъра на Дима Ушева, ас на Кристина Гунчева и технично пускане на Александра Миланова. Разликата нарасна до 14:9, което накара треньорът на Варна ДКС Стоян Гунчев да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на пловдичанки продължи да расте до 18:11 при сервис на Дима Ушева, а след това до 20:13. В крайна сметка Марица спокойно взе гейма с 25:17 след контра на влязлата като резерва Ива Дудова.

Началото на втория гейм беше по-добро за Варна ДКС, които успяха да поведат с 6:3 при сервис на Мая Ангелова, което принуди треньорът на Марица Борислав Крачанов да поиска прекъсване. Независимо от това, варненки успяха да задържат преднината си и дори да я увеличат до 11:6. Марица реагира веднага и намали до 11:9, след което играта продължи равностойно до 15:13. "Жълто-сините" дори успяха да изравнят при 15:15 след силна атака на Ива Дудова и грешка на Бояна Андреева от варненки. Равенството се запази до 21:21, но все пак по-опитният тим на Марица измъкна гейма с 25:23 след успешна атака на завърналата се в игра Силвана Чаушева.

И третия гейм тръгна по-добре за Варна ДКС, които поведоха с 8:4 след силни изяви на Симона Николова, Елизабета Касаджикова и Бояна Андреева. Двата тима продължиха равностойно до 13:10 след нова атака на Симона Николова. Последваха силни минути за Александра Миланова и Марица, което доведе до обрат до 17:15 за маричанки. Разликата нарасна до 21:18 и 23:18 след атаки на Силвана Чаушева и Александра Миланова, след което Марица спокойно спечели гейма с 25:23 след грешка от сервис на Майа Ангелова от Варна ДКС, а с това финала с 3:0 и своята 7-ма Купа на България във витрината си.