събота, 28.09.24
17 C
София
20 C
Пловдив
19.8 C
Варна
Search Suggestions

      ДЕКЛАРАЦИЯ: Какво обещаха страните от „Голямата седморка“ и ЕС на Киев? (ПЪЛЕН ТЕКСТ)

      На 12 юли, на втория ден от срещата на върха на НАТО, която се провежда във Вилнюс, страните от „Голямата седморка“ – САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада – се договориха за съвместна декларация в подкрепа на Украйна . Това е рамков документ, каза ръководителят на кабинета на президента на Украйна Андрей Ермак. Следващата стъпка е подписването на система от двустранни споразумения за сигурност между Украйна и отделните страни-гаранти, каза той. Ключовото в декларацията, според ръководителя на ОП, е потвърждаването на факта, че сигурността на Украйна е компонент на сигурността на евроатлантическия регион. Според текста на документа, отворен за подписване от други страни, ангажиментите, поети от партньорите и Украйна, не се считат за алтернатива на НАТО, тъй като те ще бъдат в сила, докато Украйна върви по пътя към членство в Алианса.

       

      ДЕКЛАРАЦИЯ:

       

      Обединени сме в постоянната си подкрепа за Украйна

      Ние, лидерите на Групата на седемте (G7), потвърждаваме нашия непоколебим ангажимент към стратегическата цел за създаване на свободна, независима, демократична и суверенна Украйна в нейните международно признати граници, способна да се защитава и да възпира бъдеща агресия.

      Потвърждаваме, че сигурността на Украйна е неразделна част от сигурността на евроатлантическия регион.

      Считаме, че незаконното и непровокирано нахлуване на Русия в Украйна е заплаха за международния мир и сигурност, грубо нарушение на международното право, включително Устава на ООН, и несъвместимо с нашите интереси в областта на сигурността. Ние ще подкрепяме Украйна в нейната защита срещу руската агресия толкова дълго, колкото е необходимо.

      Ние сме единни в нашата неизменна подкрепа за Украйна, която се основава на нашите общи демократични ценности и интереси, преди всичко на зачитането на Хартата на ООН и принципите на териториалната цялост и суверенитет.

      Днес започваме преговори с Украйна, за да формализираме – чрез двустранни ангажименти за сигурност и договорености, договорени с това многостранно рамково споразумение, в съответствие с нашите съответни законови и конституционни изисквания – нашата постоянна подкрепа за Украйна, тъй като тя защитава своя суверенитет и териториална цялост, възстановява своята икономика , защитава своите граждани и се стреми към интеграция в евроатлантическата общност. Ще инструктираме нашите екипи незабавно да започнат тези дискусии.

      Всеки от нас ще работи с Украйна по конкретни дългосрочни двустранни ангажименти и споразумения в областта на сигурността, насочени към:

      а) осигуряване на устойчиви сили, способни да защитават Украйна сега и да възпират руската агресия в бъдеще, като продължават да осигуряват:

      съдействие в областта на сигурността и модерното военно оборудване на сушата, във въздуха и морето, с приоритет върху противовъздушната отбрана, далекобойната артилерия и далекобойната огнева мощ, бронираните превозни средства и други ключови средства, като бойни самолети, като както и чрез насърчаване на повишаване на нивото на оперативна съвместимост с евроатлантическите партньори;

      подкрепа за по-нататъшното развитие на отбранителната и индустриалната база на Украйна;

      обучение и обучение на украинските въоръжени сили;

      обмен на разузнавателна информация и сътрудничество;

      подкрепа за инициативи за киберзащита, сигурност и устойчивост, включително за противодействие на хибридни заплахи;

      б) укрепване на икономическата стабилност и устойчивост на Украйна, включително чрез усилия за реконструкция и възстановяване, с цел създаване на благоприятни условия за насърчаване на икономическия просперитет на Украйна, включително нейната енергийна сигурност;

      в) предоставяне на техническа и финансова подкрепа за посрещане на неотложните нужди на Украйна, причинени от войната с Русия, както и за да се даде възможност на Украйна да продължи да прилага ефективна програма за реформи, която ще подкрепи доброто управление, необходимо за напредък към евроатлантическите стремежи.

      Незабавни консултации в случай на бъдещо въоръжено нападение от Русия и предоставяне на модерна военна техника по суша, море и въздух

      В случай на бъдещо въоръжено нападение от страна на Русия възнамеряваме незабавно да се консултираме с Украйна, за да определим подходящите следващи стъпки. Възнамеряваме, в съответствие с нашите съответни законови и конституционни изисквания, да предоставим на Украйна бърза и продължителна помощ за сигурността, модерно военно оборудване по суша, море и въздух, както и икономическа помощ, за да наложим икономически и други разходи на Русия и да да се консултира с Украйна относно нейните нужди по време на упражняването на правото на самоотбрана, заложено в член 51 от Хартата на Организацията на обединените нации. За тази цел ние ще работим с Украйна върху разширен пакет от ангажименти и договорености за сигурността в случай на бъдеща агресия, за да позволим на Украйна да защити своята територия и суверенитет.

      В допълнение към горните елементи, ние оставаме ангажирани да подкрепяме Украйна, като държим Русия отговорна. Това включва работа, за да се гарантира, че цената на агресията срещу Русия продължава да расте, включително чрез санкции и контрол върху износа, и подкрепа на усилията за преследване на виновните за военни престъпления и други международни престъпления, извършени в Украйна и срещу нея, включително атаки срещу критична гражданска инфраструктура . Не трябва да има безнаказаност за военни престъпления и други жестокости. В този контекст ние потвърждаваме нашия ангажимент да изправим извършителите пред правосъдието съгласно международното право, включително чрез подкрепа на усилията на международни механизми като Международния наказателен съд (МНС).

      Потвърждаваме, че в съответствие с нашите правни системи суверенните активи на Русия в нашите юрисдикции ще останат замразени, докато Русия не плати за щетите, които е причинила на Украйна. Признаваме необходимостта от създаване на международен механизъм за компенсиране на вреди, загуби или наранявания, причинени от руска агресия, и изразяваме готовност да проучим варианти за разработване на съответни механизми.

      От своя страна Украйна се задължава:

       

      а) да допринесе положително за сигурността на партньорите и да засили мерките за прозрачност и отчетност за подпомагане на партньорите;

      б) да продължи да прилага реформи в областта на правоприлагането, съдебната система, борбата с корупцията, корпоративното управление, икономиката, сектора на сигурността и публичната администрация, които подчертават нейния ангажимент към демокрацията, върховенството на закона, зачитането на правата на човека и свободата на медиите, и да доведе икономиката си до устойчив път на развитие;

      в) насърчаване на отбранителните реформи и модернизация, по-специално чрез укрепване на демократичния граждански контрол върху въоръжените сили и повишаване на ефективността и прозрачността в отбранителните институции и индустрията на Украйна.

      ЕС и неговите държави-членки са готови да допринесат за тези усилия и бързо ще обмислят условията за такъв принос.

      Тези усилия ще продължат, докато Украйна се придвижва към бъдещо членство в евроатлантическата общност.

      Други държави, които желаят да допринесат за това усилие за осигуряване на свободна, силна, независима и суверенна Украйна, могат да се присъединят към тази Съвместна декларация по всяко време.

      - Реклама -
      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

      - Реклама -

      НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

      Зареждане...
      - Реклама -

      ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ