Служители на американското разузнаване обвиниха Русия за фалшив видеоклип на хаитянски имигрант, който твърди, че е гласувал многократно. Това е последната от поредица дезинформационни кампании на финалната права от изборите в САЩ.
Съединените щати са в повишена готовност за потенциален поток от лъжи, свързани с Кремъл, в последните дни на поляризиращата надпревара между кандидата на републиканците Доналд Тръмп и вицепрезидента от Демократическата партия Камала Харис. Държавният секретар на щата Джорджия Брад Рафенспергер, най-висшият изборен служител в този колебаещ се щата, каза, че видео на хаитянски имигрант, който твърди, че е гласувал няколко пъти за Харис, е пример за „целенасочена дезинформация“. 20-секундният клип включва мъж, който казва с напрегнати, роботизирани думи: „Ние сме от Хаити. Дойдохме в Америка преди шест месеца и вече имаме американско гражданство – гласуваме за Камала Харис.“ Рафенспергер каза, че „очевидно фалшивият“ видеоклип вероятно е продукция на „руски фирми за тролове“.
В същото време служители на американското разузнаване директно обвиниха „руските актьори с влияние“. В съвместно изявление Службата на директора на националното разузнаване, ФБР и Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата заявиха, че руската дейност е част от „по-мащабните усилия на Москва да повдигне неоснователни въпроси за почтеността на изборите в САЩ и да разпали разделение сред американците .“ Изследователите на дезинформацията вече подчертаха многопосочно усилие да се посее хаос и да се насочат гласоподавателите преди изборите на 5 ноември – от проруските акаунти на ботове на платформата X до прокремълски сайтове, маскирани като „новинарски“ издания и влиятелни лица, за които се твърди, че са на заплата в Москва.
Дарън Линвил, експерт по дезинформация в Университета Клемсън, каза, че последното видео носи белезите на руската пропагандна мрежа Storm-1516. „Те бяха много внимателни в това как го заснеха, за да не издадат нищо“ на дигиталните детективи, каза Линвил, който е проучил отблизо групата. „Важно е, че те също така използват вероятни западноафрикански лица, често вербувани от района на Санкт Петербург“, каза той пред AФП. Изследователите казват, че Storm-1516 преди това е произвеждала фалшиви видеоклипове, за да дискредитира кампанията на Харис, включително с неоснователно твърдение срещу нейния избраник за вицепрезидент Тим Уолц за сексуално насилие. Миналата седмица групата беше свързана с вирусен видеоклип, показващ фалшиво унищожаване на бюлетини за гласуване по пощата за Тръмп в щата Пенсилвания.