Search Suggestions
      сряда, 13.11.24
      Search Suggestions

          Кентърбърийският архиепископ Джъстин Уелби подаде оставка заради скандал с насилие

          Архиепископът на Кентърбъри, преподобният Джъстин Уелби, обяви оставката си на 12 ноември. Дни по-рано доклад заключи, че той не е успял да осигури подходящо разследване на твърденията, че преди десетилетия в християнски летни лагери са били малтретирани повече от 100 момчета и млади мъже.

          Натискът върху Уелби, духовен водач на 85 млн. англикани по света, нарасна след публикуването на доклада и след като една от висшите фигури в църквата, епископът на Нюкасъл Хелън-Ан Хартли, го призова публично да се оттегли.

          „Много ясно е, че трябва да поема лична и институционална отговорност за дългия и травмиращ период между 2013 и 2024 г.“, се казва в изявлението му.

          Той заяви, че е поискал разрешение да подаде оставка от крал Чарлз III.

          „Надявам се, че това решение ясно показва колко сериозно Църквата на Англия разбира необходимостта от промяна и нашия дълбок ангажимент за създаване на по-безопасна църква. Като се оттеглям, го правя със скръб заедно с всички жертви и оцелели от злоупотреби“, добави Уелби.

          Съгласно правилата на църквата работата по управлението на избора на негов наследник се пада на комисия, известна като Комисия по номинациите на Короната. Тя представя имената на предпочитания и алтернативния кандидат на министър-председателя, който след това съветва монарха за назначението.

          В изявлението си архиепископът посочи, че ще делегира отговорностите си. Църквата обаче обяви, че времето на неговото напускане ще бъде оповестено своевременно.

          68-годишният Уелби заема позицията си от 2013 г. и бе планирано да се пенсионира през 2026 г. С неговото напускане преждевременно приключва мандатът на най-известния духовник в страната. Той пое ръководството на Англиканската църква във време на напрежение между либерали и традиционалисти.

          Миналата седмица независима проверка стигна до заключението, че архиепископът не е предприел достатъчно действия след съобщенията за „отвратителни“ злоупотреби от страна на Джон Смит, висш британски адвокат, с повече от 100 момчета и млади мъже през 70-те и 80-те години на миналия век. През 2017 г. Уелби каза, че се е срещал със Смит, но „не е бил негов близък приятел“.

          В доклада, изготвен от Кийт Макин, бивш директор на социалните служби, се казва, че в продължение на четири десетилетия Смит се е превърнал във „вероятно най-плодовития сериен насилник, свързан с Англиканската църква“. Той е действал в три различни държави, където е нанесъл физически, сексуални и психологически удари на цели 130 души. Той умира през 2018 г. в Южна Африка.

          В доклада се критикуват действията на редица хора в църквата. „Въпреки усилията на някои лица да привлекат вниманието на властите към злоупотребите, реакциите на Англиканската църква и други лица бяха напълно неефективни и се равняваха на прикриване“, се изтъква в доклада.

          В изявление в отговор на доклада на Макин, Уелби заяви, че не е имал „никаква представа или подозрение за тази злоупотреба преди 2013 г.“, но че тогава „лично не е успял“ да гарантира, че твърденията за злоупотреба са били разследвани правилно.

          Повтаряйки извинението, което поднесе на проверяващите, Уелби призна, че „не се е срещнал бързо с жертвите, след като целият ужас на злоупотребата беше разкрит“ от британския Канал 4 през 2017 г. „Обещах да се срещна с тях и не успях да го направя до 2020 г. Това беше погрешно“, отбеляза той.

          В този телевизионен репортаж се разказва подробно за това как Смит е ухажвал момчета и млади мъже в християнски летни лагери, университети и в колежа „Уинчестър“, водещо британско частно училище, преди да ги подложи на жестоки побои.

          Смит е убеждавал малтретираните, че „пътят към Христос минава през страданието“, се казва в доклада на Макин. Той също така ги е подлагал на „травмиращи физически, сексуални, психологически и духовни атаки. Последствията от това малтретиране е невъзможно да бъдат преувеличени и трайно са белязали живота на жертвите му“.

          В доклада се казва, че са открити „ясни доказателства, че злоупотребите, извършени от Джон Смит в Обединеното кралство“, са били „прикривани“, омаловажавани и държани в „тайна“ поне от 1982 г. (а може би и по-рано)“.

          В доклада се допълва, че от юли 2013 г. Англиканската църква е знаела на най-високо ниво за злоупотребите, а Уелби е узнал за обвиненията срещу Джон Смит около август 2013 г. в качеството си на архиепископ на Кентърбъри.

          В доклада се казва: „Налице е ясно изразена липса на любопитство от страна на тези висши фигури и тенденция към минимизиране на въпроса, което се демонстрира от липсата на по-нататъшни разпити и последващи действия“.

          Смит е можел и е трябвало да бъде докладван на полицията през 2013 г. Тази стъпка вероятно би довела до пълно разследване, разкриване на серийния характер на злоупотребите във Великобритания, включващи множество жертви, и възможност за издаване на присъда срещу него, пише още в доклада.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions