В Букурещ пенсионери като Ана Санду чакат следобеда, за да си купят храна, когато цените са по-ниски. Високата инфлация намалява надеждите за по-добър живот в Румъния, в която предстоят ключови парламентарни избори.
Традиционно лоялна към социалдемократите, 65-годишната Санду не вярва, че което и да е правителство ще предложи решение на проблема. Тя намекна, че ще предпочете крайно десния претендент Калин Джорджеску на втория тур на президентския вот на 8 декември.
Санду живее с месечна пенсия от около 400 евро, има диабет, а съпругът ѝ страда от болестта на Паркинсон. Възрастната двойка разчита на парите, изпращани от сина им, който работи в чужбина. Санду харчи повече от 300 леи (близо 120 български лева) само за лекарства и около 700 леи (почти 300 лева) за електричество, вода и други комунални услуги.
„Дори не мисля да купувам месо. Купувам зеленчуци. Идвам на базара следобед, защото е по-евтино“, обясни тя, показвайки торбичка с грозде, която струва само 6 леи (2,36 лева).
Въпреки че инфлацията в Румъния спадна от 10% през миналата година, тя остава висока – малко под 5%.
Крайнодесните политици залагат на гнева на избирателите за икономическите трудности на фона на политическата несигурност след шокиращата победа на Джорджеску на първия тур на президентските избори.
Румъния се подготвя за парламентарни избори в неделя и за втория тур на вота между Джорджеску, почитател на руския президент Владимир Путин, и центристкия претендент Елена Ласкони.
Все още има вариант Конституционният съд на Румъния да отмени вота на 8 декември.
„Нуждаем се от повече време“
„Всички тези избори са много важни за бъдещето и за решаването на един от ключовите икономически проблеми на Румъния в наши дни, а именно инфлацията“, заяви пред АФП Кристиан Валериу Паун, професор по международни финанси в Университета за икономически изследвания в Букурещ.
Според него инфлацията е дълбоко свързана с прекомерния дефицит на Румъния. Съотношението на дълга към БВП в момента е близо 55% и се влошава с всеки изминал ден.
Има решения като затягане на ограничението за укриване на данъци и ускоряване на реформите, както и либерализация на пазара и приватизация на държавните компании, каза той. „За съжаление всички тези логични решения се нуждаят от повече време, отколкото Румъния има, и от правителство и парламент, които биха могли да ги приложат с решителност.“
Раду Бурнете, изпълнителен директор на конфедерацията на частните компании в Румъния „Конкордия“, заяви, че бюджетният дефицит на Румъния трябва да бъде решен „спешно“, но уточни, че „никой от кандидатите не говори открито за този проблем“.
„С надежда за по-добро“
Според Бурне победата на Джорджеску на първия тур е била продиктувана от икономическите проблеми и фактори, вариращи от лошото качество на обществените услуги до тежката бюрокрация и лошото управление на държавните компании.
„Тъй като разочарованието нарастваше, а основните кандидати не успяваха да убедят гражданите в своята политика, едно ново лице стана привлекателно за голяма част от населението, въпреки пълната липса на икономически смисъл в политическата му платформа“, казва той.
Бурне подчерта, че бъдещето на Румъния е в ЕС и НАТО, но страната трябва да се справи по-добре и с икономиката си.
„Румъния спешно се нуждае от реформи, които изискват политическа воля и ангажираност, за да се справи с настоящите икономически предизвикателства“, обясни той пред АФП.
Румънецът Адриан Драгня, женен с тригодишен син, също иска по-добър живот.
„Не сме на ръба на оцеляването. Със сигурност не е нормално това да бъда всичко, което искаме от живота“, отбеляза той.
39-годишният мъж разбира, че икономическите проблеми на Румъния няма да бъдат решени за една нощ.
„Ще преминем през труден период… Хората очакват, че всичко ще стане розово за един ден, но това е нещо дългосрочно“, каза той. „Със сигурност не е лесно да виждаш как другите живеят от ден на ден в несигурна ситуация, но всъщност не можеш да помогнеш по друг начин, освен да отидеш до урните и да се надяваш на по-добро.“