Конфликтът между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски продължава да се задълбочава. В последните си изявления Тръмп нарече Зеленски „диктатор, който не е избран чрез избори“ и го призова „да се размърда, защото иначе няма да има страна, която да управлява“.
Украинският президент реагира остро на тези думи, като заяви, че Тръмп попада в капана на руската дезинформация. Външният министър на Украйна Андрий Сибига също отвърна на нападките, подчертавайки, че „никой не може да принуди Украйна да се предаде“.
Спорът за изборите в Украйна и атаките срещу Зеленски
Мандатът на Зеленски трябваше да приключи през 2024 г., но заради военното положение в страната, президентските избори бяха отложени до края на войната. Въпреки това, Тръмп използва този факт, за да атакува легитимността на Зеленски, което предизвика вълна от реакции в Киев.
На конференция във Флорида, Тръмп обвини украинския си колега, че „се е провалил като лидер“ и че е отказал да участва в преговорите с Русия в Саудитска Арабия, което според него би могло да сложи край на конфликта. Зеленски отхвърли тези твърдения, заявявайки, че „Украйна няма да бъде принудена да капитулира“.
Според последно социологическо проучване на Киевския международен социологически институт, 57% от украинците подкрепят Зеленски, което напълно опровергава думите на Тръмп, че украинският президент има „едва 4% рейтинг“.
Американската политика към Украйна: промяна в курса?
Новата администрация на Тръмп бързо промени досегашната политика на САЩ спрямо Украйна. Вашингтон сложи край на усилията за изолиране на Русия, като Тръмп обмисля среща с Владимир Путин още този месец.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс също отправи предупреждение към Киев, заявявайки, че „Зеленски трябва да внимава с публичните критики към Тръмп“. Според него украинският президент е получавал „лоши съвети“ и не е бил подготвен за промяната в американската външна политика.
Каква ще бъде съдбата на Украйна?
Докато САЩ и Русия водят разговори за възможно спиране на военните действия, Европа остава разединена по въпроса как да реагира. ЕС планира нов пакет от санкции срещу Русия, но европейските лидери се притесняват, че Тръмп може да сключи сделка с Путин, която да постави Киев в неизгодна позиция.
Украинското правителство предлага американски компании да получат достъп до добива на редкоземни минерали в страната, в замяна на гаранции за сигурност от САЩ. Зеленски обаче категорично отхвърли искането на Вашингтон за 500 милиарда долара в полезни изкопаеми, наричайки го „несериозен разговор“.
Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог пристигна в Киев за преговори, но дали тези срещи ще доведат до реални ангажименти от страна на САЩ – предстои да се разбере.