Портретът на д-р Феликс Рей: От кокошарник до музейна ценност
Днес е трудно да си представим, че произведение на Винсент ван Гог може да бъде използвано за запушване на дупка в кокошарник, но именно това се случва с „Портрет на доктор Феликс Рей“, преди да бъде признат за ценна творба.
Връзката между Ван Гог и д-р Рей
През декември 1888 г., след скандал с Пол Гоген, Ван Гог отрязва част от лявото си ухо и попада в болницата в Арл, където 21-годишният д-р Феликс Рей се грижи за него. Младият лекар диагностицира художника с епилепсия и се отнася с него с голяма доброта. В знак на признателност Ван Гог му подарява свой портрет, нарисуван между 7 и 17 януари 1889 г.
По време на престоя си в болницата Ван Гог продължава кореспонденцията със своя брат Тео, като споменава Рей и изпраща откъси от негови писма. Лекарят продължава да следи състоянието на художника, препоръчвайки му лечение в психиатричната болница в Сен Реми дьо Прованс, където по-късно Ван Гог рисува шедьовъра „Звездна нощ“.
Отхвърлен портрет и съдбата му
Семейството на д-р Рей не харесва картината, като дори отказва втори портрет. Майката на Рей използва платното, за да закърпи дупка в кокошарника, където то остава повече от десетилетие, преди да бъде прибрано на тавана. През април 1901 г. Рей продава портрета на френския художник Шарл Камоан, който го препродава за 150 франка на известния парижки търговец Амброаз Волар.
Въпреки че д-р Рей не оценява творбата, години по-късно бивш негов колега я нарича „най-реалистичното му изображение“.
Продажби, изчезвания и признание
След продажбата от Волар, портретът преминава през няколко собственици и изчезва за известно време. През 1908 г. се появява отново и два пъти сменя собственика си в същата година. По-късно, след Октомврийската революция през 1917 г., творбата е конфискувана от съветската държава.
В каталога на Ван Гог портретът дълго време е описван просто като „портрет на мъж“, докато през 1924 г. изкуствоведът Якоб Баарт дьо ла Файл го идентифицира като Феликс Рей. Днес творбата се съхранява в музея „Пушкин“ в Москва.
Ван Гог – от забрава до световна слава
Приживе Ван Гог е почти неизвестен и продава едва една картина, разчитайки на финансовата помощ на брат си Тео. Десетилетия след смъртта му неговата снаха Жо Ван Гог-Бонгер публикува писмата му и допринася за славата му. Днес картините му се продават за десетки милиони долари.
Една от най-известните му творби, „Портрет на доктор Пол Гаше“, който лекува Ван Гог след опита му за самоубийство през 1890 г., държи рекорда за най-скъпата продадена негова картина, като през 1990 г. е купена за 83 милиона долара (днес около 204 милиона долара).