Докладчикът на Европейския парламент (ЕП) за Сърбия Тонино Пицула смята, че сръбският президент Александър Вучич „би предпочел да предизвика безредици в Северно Косово, но в момента не може да го направи, тъй като е изразходвал всички кредити „след нахлуването на сръбските паравоенни групи в Банска“.
Припомняме, че на 24 септември 2023 г. група тежко въоръжени сърби нападна село Банска в Северно Косово. При завързалото се сражение с косовската полиция загинаха един полицай и трима от нападателите. Отговорност за нападението пое Милан Радойчич – близък приятел на Вучич и бивш заместник-председател на „Сръбска листа“ (най-голямата партия на косовските сърби). След нападението Радойчич избяга в Сърбия, която отказва да му повдигне обвинения или да го екстрадира в Косово.
В интервю за Jutarnji list Пицула посочи, че настоящата стратегия на Вучич е насочена към дестабилизация, без да се използва пряко сила.
Докладчикът на ЕП изтъкна, че всяка евентуална дестабилизация в Косово сега би „струвала скъпо на Вучич“ и затова той е по-фокусиран върху вътрешнополитическото напрежение и „провокациите към Хърватия“.
Говорейки за по-нататъшната европейска перспектива на Сърбия, Пицула каза, че Белград не може да стане член на ЕС, докато не признае независимостта на Косово и не се откаже от политиката на „Сръбския свят“.
„Вучич използва ЕС като банкомат. Сръбските граждани са изложени на наратив, който благоприятства братските и приятелски връзки с Пекин и Москва, докато Западът и ЕС са демонизирани. Ако утре бъде организиран референдум за влизането на Сърбия в ЕС, не бива да се очаква впечатляващ резултат“,
каза Пицула.
Критикувайки поведението на сръбския президент, докладчикът каза, че Вучич използва разказа за „цветната революция“ като средство за поддържане на политически контрол.
„Историята за цветна революция, спонсорирана от Запада, ЕС и Хърватия, е инструмент, с който Вучич се представя пред онези, които го подкрепят, като човек, който все още държи всички конци в ръцете си“,
заяви Пицула и добави, че смяната на правителството в Сърбия крие рискове, за които ЕС може би не е подготвен.
Пицула предупреди, че „използването на сила от страна на Вучич може да доведе до промяна в отношението на европейските институции към него“.
„Ето защо той изпраща бандити, различни провокатори, партийни хора, които искат да отслабят това желание за протести, но не успява“,
каза докладчикът.
Той съобщи, че в началото на май ЕП ще гласува неговия доклад за ситуацията в Сърбия, в който, както той заяви, „са изброени всички открити въпроси, които Сърбия не успява да реши и които са критерии за напредък към членство в ЕС“.