На 1 май, в 101-вия ден от втория президентски мандат на Доналд Тръмп, политическият хаос в администрацията му достигна нов връх: той се раздели със своя съветник по сигурността Майкъл Уолц, докато Илон Мъск обмисляше да се оттегли от поста си, сравнявайки себе си с Буда. Междувременно министърът на финансите Скот Бесент крещеше по Мъск в Белия дом, почти стигайки до физически сблъсък.
В същия ден крадец в ресторант открадна чантата на министъра на вътрешната сигурност Кристи Ноем, включително ключовете ѝ за дома.
Сред всичко това, министърът на отбраната Пийт Хегсет е обсъждал секретни военни операции в чат приложение със съпругата си, брат си и хора извън администрацията. Подобни инциденти се превърнаха в ежедневие за екипа на Тръмп, който още от първия ден е източник на объркващи, понякога абсурдни новини.
Медията The Insider състави класация на 10 ключови фигури от новата администрация – оценени както по влияние, така и по ексцентричност.
10. Брук Ролинс – министър на земеделието
Предложи американците да отглеждат пилета в дворовете си заради скока на цените на яйцата, достигнали 6.27 долара за дузина. Лансира програма за борба с дефицита на стойност 1 милиард долара, докато обвиняваше предишния президент Байдън за кризата. Бивш директор на консервативния think tank „Америка на първо място“.
9. Робърт Кенеди-младши – министър на здравеопазването
Известен антиваксър и племенник на президента Кенеди. Отрича връзката между ХИВ и СПИН, твърди, че ваксините причиняват тежки заболявания. Започна реформа в здравната система, която доведе до масово съкращаване на ключови агенции.
8. Кристи Ноем – министър на вътрешната сигурност
Поддръжник на Тръмп, отстранена от надпреварата за вицепрезидент след разкритие, че е застреляла кучето си. При посещение в затвори в Салвадор позира с арестанти, носейки Rolex за 50 000 долара. Чантата ѝ беше открадната на вечеря, заедно с лични документи и пари.
7. Скот Бесент – министър на финансите
Известен с бурни изблици, включително скандал с Илон Мъск. Подкрепя агресивната тарифна политика на Тръмп. Бивш директор на фонда на Сорос, по-късно преминал към републиканците. Подписа спорно споразумение с Украйна за редкоземни елементи.
6. Каш Пател – директор на ФБР
Автор на детски книги с „крал Доналд“ и „злодея Хилари“. Уличен в притежание на акции в офшорни компании, замесени в съмнителни практики. Получил финансиране от руски продуцент за участие в документален филм за „дълбоката държава“.
5. Пийт Хегсет – министър на отбраната
Обсъждал военни операции в чатове със семейството си. Бивш ветеран, коментатор по Fox News, обвиняван в злоупотреби с дарения за ветерани. След назначението си наредил да се изгради гримьорна до залата за пресконференции в Пентагона.
4. Майкъл Уолц – бивш съветник по националната сигурност
Използвал неофициални канали като Signal и Gmail за обсъждане на ключови международни операции. Напусна след скандал, в който разкритикува Украйна като „една от най-корумпираните държави“, без основание.
3. Пам Бонди – главен прокурор
Заменя Мат Гейц след обвинения срещу него. Разпусна звена за разследване на чужда намеса в изборите и санкции срещу олигарси. Изказа се срещу съдебната система в ефира на Fox News: „Ще ви преследваме и ще ви заведем дело.“
2. Илон Мъск – съветник и ръководител на DOGE
С неясен статут, но с огромна власт. Обеща съкращения на стойност $2 трилиона, но реално постигна $12.6 милиарда. Предизвика съдебни спорове с решенията си. Напусна на 1 май със странно сравнение: „Не питате кой ръководи будизма.“
1. Джей Ди Ванс – вицепрезидент
От агресивна реторика към Зеленски до обвинения срещу европейските демокрации, Ванс – бивш критик на Тръмп – стана негов верен съюзник. Сключи решителен съюз с крайнодесни идеи, а негови изказвания предизвикаха дипломатически скандали.