Телефонният разговор между настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп и руския лидер Владимир Путин в понеделник не доведе до дипломатически пробив, а напротив – разкри колко малко вероятен е бързият край на войната в Украйна, пише CNN.
Докато Украйна и европейските ѝ съюзници настояват за 30-дневно прекратяване на огъня като начало на диалог, Русия настоява преговорите да започнат едва след договаряне на цялостно мирно споразумение – процес, който би могъл да се проточи с месеци. Това, според анализатори, дава възможност на Москва да продължи офанзивата си и обстрела над цивилни обекти.
След разговора, Тръмп заяви, че Русия и Украйна ще започнат „възможно най-скоро“ преговори за прекратяване на огъня и намиране на окончателно решение на конфликта. С това изявление, според CNN, той де факто застана по-близо до позицията на Кремъл.
Президентът не опроверга и думите на вицепрезидента Джей Ди Ванс, който говори за възможно оттегляне на САЩ от процеса, а вместо това добави:
„Има замесени големи егота, но вярвам, че нещо ще се случи. А ако не – ще се оттегля и ще ги оставя да се оправят сами.“
Тази позиция, макар и вероятно част от дипломатически натиск, не звучи като блъф, особено предвид нарастващия скептицизъм в САЩ по отношение на дългосрочната подкрепа за Украйна.
Тръмп дори предложи Ватикана и папа Лъв като възможни посредници за бъдещи преговори, което се възприема като сигнал за възможно дистанциране на Вашингтон от директна намеса.
Според Бет Санър, бивш заместник-директор на националното разузнаване на САЩ, обаждането е било в полза на Кремъл:
„Изглежда, че президентът дори не се е опитал да окаже натиск върху Путин. Провели са двучасов разговор, но какъв е резултатът? Путин продължава с максималистични искания и няма конкретен напредък.“
Тя заключава, че Путин е получил точно това, което е искал – време, легитимност и отклоняване на международния фокус от конкретни ангажименти.