Доста месеци с арх. Панайотова и хора извън общината работихме, за да обхванем в дълбочина целия проблем с презастрояването в София. Изводът – нещата са по-зле, отколкото сме предполагали. Това няма да бъде лек и бърз процес. Нашият фокус ще бъде за това какво да бъде направено и как да се оправят големите дефекти на системата. Да започнем да работим квартал по квартал, за да оправим натрупаните дефицити. Кой е виновен – няма да чуете от нас. Най-важно е кой ще има политическата воля да бъде част от трудните решения, които трябва да се вземе. Това заяви кметът на София Васил Терзиев на пресконференция.
Според него другите промени, които се правят през последните месеци, е да се спре с практиката на одобряването на малки ПУП-ове, а стремежът е по-цялостно градоустройство.
Терзиев обеща, че исканията за разглеждане на Подробни устройствени планове ще бъдат публични, за да може каквито и да било възражения да има за даден обект, да бъдат споменати навреме.
При нас тече активна работа да променим това, което е в наши ръце – наредбата за трафика, наредбата за зелената система. За да може това, което зависи от нас да се случи възможно най-бързо. За това ще ни е необходима подкрепа и от общинския съвет и от парламента. Сега е моментът да решим проблемите, за да може след 10-20 години да видим една по-различна София, отбеляза столичният кмет.
И. д. главен архитект на София Богдана Панайотова добави, че анализът на Столична община за презастрояването ще е добро начало и стъпка за тръгване в правилната посока по отношение на презастрояването.
Тя изтъкна, че в Общия устройствен план има липса на инструменти за контрол и липса на трафик за общата територия. Тя смята, че всички проблеми в плана са довели до изграждане на жилищни комплекси в смесена зона и параметрите отговаря за обществено и нежилищно строителство.
Дори и там, където има изградени планове за регулации, всички са с изтекъл срок на отчуждаване. Не е извършване отчуждаване по действащите планове за детски градини. Едва 8 терена за последните 10 години са отчуждени, а за озеленяване само един терен е отчужден едва по време на управлението на сегашния кмет на София Васил Терзиев, посочи още тя.