Президентът Румен Радев заяви, че науката, иновациите, изобретенията и технологичният трансфер са „движещата сила на прогреса“ и дават възможност на държавата да се развива. Това той каза по време на представянето на първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в България„, проведено в Университета за национално и световно стопанство.
„Всички заявки за патенти, за изобретения, марки, са израз на амбицията на една нация какво място ще заема на геополитическата карта на иновациите. Тази дейност трябва да бъде издигната като национален приоритет“,
подчерта държавният глава.
Той припомни, че преди четири години, съвместно с Патентното ведомство, е възстановена традицията на „Златната книга“, в която се вписват български изобретатели и иноватори. Освен това, преди две години Радев е поканил президента на Европейския патентен офис, с когото е провел разговори за развитието на интелектуалната собственост у нас и за възможната подкрепа от страна на европейската институция.
Президентът посочи, че е бил единственият държавен глава, присъствал на конференцията по повод 50-годишнината от приемането на Европейската патентна конвенция в Мюнхен. Той подчерта значимостта на картата с думите:
„За първи път в България, а и в Европейския съюз (ЕС), имаме интерактивна карта в толкова важна сфера… Това е едно наистина всеобхватно и задълбочено изследване… което да дава реална представа не какви решения се вземат на високо ниво, а какво става ‘на терен’.“
Радев коментира и резултатите, като ги определи като „много сериозни“, подчертавайки, че страната ни попада в „полето на плахите иноватори“.
„Не инвестираме достатъчно… влагаме три пъти по-малко от средното за ЕС в научноизследователска и развойна дейност“,
посочи той.
Радев изказа благодарност на бизнеса, който, според него, частично компенсира липсата на държавна инвестиция.
Сред тревожните явления президентът открои голямото разслоение между София и останалите общини, както и ниския брой заявки от университетите, като заяви, че само две трети от висшите училища са подали такива.
„Трябва да засилим фокуса върху това да се изучава предприемачество, креативно мислене още в училище“,
каза Радев.
Той обърна внимание и на предизвикателствата пред държавната намеса в икономиката:
„Препоръката България да определи сферите в икономиката с интензивно производство поражда и проблем… Държавата не може дефинитивно да определи къде ще се развиваме приоритетно.“
Според него трябва да се търси баланс между свободната инициатива на бизнеса и административното насочване.
В заключение Радев поздрави екипа зад проекта и заяви:
„Получава се един наистина много важен инструмент – за стратегически поглед, за вземане на оперативни решения, и се надявам оттук нататък да се обогатява непрекъснато в реално време.“