Акциите на американските филмови студия се понижиха след заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 100% мита върху продукциите, произведени в чужбина.
Междувременно цените на петрола се понижиха, след като страните от ОПЕК+ обявиха увеличение на добива въпреки опасенията за свръхпредлагане и нарастващите страхове, че търговската война на Тръмп може да отслаби търсенето.
В глобален план фондовите пазари бяха разнопосочни в размитата от празниците търговия преди решенията на централните банки относно лихвените проценти по-късно през седмицата.
Индексите на Уолстрийт завършиха колебливата сесия с понижение, като S&P 500 загуби 0,6%, за да прекъсне 9-дневната си серия от ръстове.
Акциите в САЩ са в края на две силни седмици, като ръстът на 2 май бе обусловен от добрите данни за работните места и подобряването на настроенията относно търговските преговори между САЩ и Китай.
Отстъплението „беше показателно за консолидация след солидното откъсване на пазара от дъната през април“, заяви Briefing.com, който посочи „продължаващата устойчивост“, ограничила загубите.
Акциите на компаниите от развлекателния сектор се понижиха, след като на 4 май Тръмп съобщи, че разпорежда нови мита за всички филми, произведени извън САЩ. Той твърди, че Холивуд е „опустошен“ от тенденцията американски режисьори и студия да работят в чужбина.
Студията Lionsgate спаднаха с 5%, а Netflix, чиито чуждестранни продукции за дъщерните ѝ компании често стават популярни в световен мащаб, отбеляза спад на акциите си с около 2%
Disney, Paramount и Warner Bros. Discovery също отстъпиха.
Акциите на Berkshire Hathaway спаднаха с около 5%, след като на 3 май влиятелният инвеститор Уорън Бъфет каза, че ще се оттегли от ръководството на фирмата, която е изградил до конгломерат на стойност над 1 трилион долара.
В Европа Париж завърши с по-ниски стойности, докато Франкфурт се повиши, след като германските консерватори и левоцентристките социалдемократи постигнаха коалиционно споразумение за управление.
Лондон беше затворен за официален празник, както и Токио и Хонконг в Азия.
Инвеститорите очакват решенията за лихвените проценти тази седмица. Федералният резерв на САЩ и Английската централна банка ще проведат политически срещи съответно на 7 и 8 май.
„Нашите американски икономисти очакват Фед да запази стабилни лихвени проценти и да избегне изрични насоки за бъдещия път на политиката“, заявиха анализаторите на Deutsche Bank.