София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

България шокира Унгария и Сърбия с огромни такси за транзит на руски газ

Сърбия и Унгария реагираха остро

6 месецаИкономика 15 Лазар Лазаров

Сръбският президент Александър Вучич и унгарският външен министър Петер Сиярто реагираха остро на решението на България да въведе нови, огромни транзитни такси от 10,2 евро за MW/h природен газ, преминаващ през българското продължение на газопровода „Турски поток“ към Западна Европа – т.н. наречен "Балкански поток".

Сърбия и Унгария получават всички количества руски газ по „Балкански поток“, както и Северна Македония и Австрия.

България очаква новите транзитни такси да генерират допълнителни приходи от 1,2 млрд. евро. Новата такса е толкова висока, че ще изплати строителството на газопровода "Балкански поток" само за една година, съобщава Euroactiv.

„Това е голям проблем за нас. Това ще доведе до драстично увеличение на цената на газа с допълнителни 100 евро за 1000 куб. м газ. Това е ужасяващо увеличение и ние ще говорим с българската страна. И това (решението) не трябва да важи за Сърбия“, коментира сръбският президент Александър Вучич в събота, цитиран от „Политика“.

Вучич каза, че ще обсъди въпроса с българския си колега Румен Радев. Разговорът с Радев и българското правителство едва ли ще помогне, защото новото законодателство е прието от евроатлантическото мнозинство, което през последните месеци действа напълно независимо от президента и правителството по въпроси, свързани с Русия.

„България сама решава какви такси да въведе за транзита на газ през своя територия“, коментира депутатът от управляващото мнозинство Венко Сабрутев. Той допълни, че газопроводът е български, а държавата сама решава какви ще са таксите. „Унгария и Сърбия трябва да търсят алтернатива“, каза той пред държавната телевизия БНТ.

Депутатите от останалите партии в управляващата коалиция Демократична България и ГЕРБ отказаха коментар пред Euractiv по темата, защото „моментът не е подходящ“.

През април миналата година Русия едностранно спря доставките на природен газ за България, но властите в София решиха да оставят транзита на синьо гориво на Запад за Унгария.

„Това е общоевропейска политика за намаляване на доходите на Русия от продажбата на природен газ, петролни продукти и т.н. Ние сме част от голямото европейско семейство, което не иска войната в Украйна да продължава. Трябва да използваме икономически мерки, за да спрем Русия“, каза Сабрутев.

Според унгарския външен министър Петер Сиярто новите български такси са неприемливи и заплашват европейската солидарност. Преди ден Унгария също се оплака от поскъпването на транзита на петрол през Украйна.

Българските енергийни експерти се съмняват, че новото законодателство е направено да работи ефективно, а по-скоро е замислено като знак за твърдата прозападна линия на България, предава Euroactiv.

Тази позиция неофициално споделят и някои депутати от управляващото мнозинство, с които Euractiv разговаря. Енергийният експерт от Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков се съмнява, че България ще получи нещо допълнително от новите такси.

„Новите транзитни такси върху руския газ са същото като идеята за облагане на неочакваните печалби на руската петролна компания Лукойл в България… Всичко това звучи много готино, но не знаем как ще бъде приложено“, каза Стайков. Причината е, че е невъзможно да се получи сертификат за произход на природния газ, пренасян по газопровод, тъй като той е смес от няколко източника.

Такава такса може да бъде наложена върху втечнения газ, транспортиран с танкери, но не и върху сместа от тръбопроводи.

„Почти невъзможно е да се получи сертификат за произход на газа, който тече по Балкански поток. Въпросът не е политически, а технически. Българският парламент трябваше да направи необходимото проучване, преди да вземе това решение“, коментира Стайков пред Euractiv.