Франческо Баная спечели втора поредна титла в MotoGP

Втори в надпреварата финишира Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати). Последното място на подиума бе заето от Йохан Зарко (Прамак Дукати)

5 месецаМоторни 20 Симеон Кисьов

Франческо Баная спечели втора поредна титла в MotoGP. Пилотът на Дукати триумфира в състезанието за Голямата награда на Валенсия и защити успеха си от миналата година. Втори в надпреварата финишира Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати). Последното място на подиума бе заето от Йохан Зарко (Прамак Дукати).

Гран при на Валенсия прие последния 20-ти кръг за сезон 2023 в световния шампионат на MotoGP. Домакин на събитието бе Рикардо Тормо. Пистата е с дължина 4.005 км и се намира до град Валенсия

Вчера се проведе спринтовата надпревара във Валенсия. Победител в нея стана Хорхе Мартин, докато Баная финишира пети. Така испанецът запази шансовете си за световната титла.

Времето преди началото на Гран при на Валенсия бе сухо, топло и слънчево. Температурата на въздуха бе 19 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 24. Малко повече от час преди старта на състезанието Винялес получи наказание заради игнориране на черно-оранжеви флагове. Пилотът на Априлия бе преместен с три места назад на грида. Така Баная на практика си осигури полпозишън, докато Мартин остана шести.

Баная имаше най-добра стартова реакция и поведе след изгасването на червените светофари във Валенсия. Италианецът бе следван от Мартин, Байндър, Милър, Зарко, Ди Джанантонио, Безеки, Еспаргаро и Винялес. Пилотът на VR46 Дукати претърпя инцидент в края на първия тур и отпадна от борбата.

Баная и Мартин водеха битка за първото място. 25 тура преди финала Мартин атакува своя съперник на спирането за първи завой. Испанецът обаче спря твърде късно и мина през зоната за сигурност, за да избегне удар с Баная. В резултат на това той загуби няколко места. Баная продължи да води, следван от Байндър, Милър, Зарко и Винялес.

Мартин започна да наваксва загубените позиции. Състезателят на Прамак Дукати опита атака срещу Марк Маркес (Хонда) в петия тур. Двамата обаче се удариха и приключиха участието си в надпреварата. Така на практика борбата за световната титла приключи в полза на Баная. Италианецът водеше в състезанието пред Байндър и Милър

Баная върна малко газта и позволи да бъде изпреварен от Байндър и Милър. Зад италианеца  се движеха Зарко, Винялес, Маркес, Ди Джанантонио, Еспаргаро, Раул Фернандес и Бастианини. Междувременно Мартин се прибра доста емоционален в бокса на Прамак Дукати, докато Марк Маркес бе закаран за преглед в медицинския център, както и Безеки.

Байндър водеше колоната при преполовяването на Гран при на Валенсия. Състезателят на КТМ допусна груба грешка и мина през наказателната обиколка. В резултат на това той загуби няколко позиции. Следователно Милър поведе пред Баная и Зарко. Същевременно участието си в надпреварата приключиха Енеа Бастианини (Дукати) и Аугусто Фернандес (Tech3 GasGas).

Драмите във Валенсия продължиха с пълна сила. 9 тура преди финала лидерът в състезанието Джак Милър катастрофира на завой №11. Пилотът на КТМ хвърли на вятъра прекрасна възможност да запише първи успех откакто се присъедини към австрийския произодител. Така Баная си върна водачеството, следван от Зарко, Байндър, Ди Джанантонио, Маркес, Винялес и Еспраргаро.

Баная продължи да води в заключителната фаза на последния старт за сезона във Валенсия. Италианецът бе притискан от Зарко и Ди Джанантонио. Победителят от Катар записа най-бързия тур и стопи голяма част от разликата спрямо двамата лидери. По-назад отпаднаха Алекс Ринс (LCR Хонда) и Пол Еспаргаро (Tech3 GasGas).

Баная в крайна сметка удържа първото място до развяването на карирания флаг. Пилотът на Дукати записа седми успех от началото на сезона и втори на пистата Рикардо Тормо. Разбира се, Баная спечели и втора поредна световна титла в клас MotoGP.

Втори и трети завършиха Ди Джанантонио и Зарко. Четвъртото място бе заето от Брад Байндър с КТМ. Шести остана Раул Фернандес (RNF Априлия), следван от Алекс Маркес (Грезини Дукати), Франко Морбидели (Ямаха), Алейш Еспаргаро (Априлия), Лука Марини (VR46 Дукати) и Маверик Винялес с Априлия. Останалите класирани пилоти бяха Фабио Куартараро (Ямаха), Такааки Накагами (LCR Хонда), Лоренцо Савадори (RNF Априлия) и Пол Еспаргаро (Tech3 GasGas).