Нефтохимик спечели дербито с Хебър в Пазарджик

4 годиниВолейбол 10 Симеон Кисьов

Нефтохимик победи Хебър в дербито на 19-и кръг на Суперлигата. В зала "Васил Левски" в Пазарджик бургазлии се наложиха с 3:1 (25:15, 22:25, 25:21, 25:17).

Играчите на Николай Желязков са лидери в класирането със 17 победи и 50 точки. Хебър остава втори с 15 победи и 44 точки.

Успехът почти сигурно ще позволи на бургазлии да завършат редовния сезон в шампионата на първо място, което ще им даде голямо предимство в плейофите.

Гостите бяха категорично по-добрият тим в днешния двубой и с изключение на някои моменти във втория гейм, водеха играта постоянно. Домакините от Хебър започнаха без разпределителя Георги Братоев, който бе заменен от Любомир Агонцев. Либерото на националния отбор Петър Каракашев бе с контузия и вместо него в игра започна Добромир Иванов.

Като диагонал за Нефтохимик започна Мирослав Градинаров, след като Жани Желязков е контузен.

Гостите от Бургас поведоха с 3:1 след грешка в атака на Теодор Тодоров от Хебър. Последваха 2 поредни точки след атаки на Теодор Тодоров и равенство при 3:3. Шампионите излязоха напред при 7:5 след технична атака на Георги Петров. Брадли Гънтър атакува в аут и тимът от Бургас поведе с 8:5. Ас на Александър Ляфтов намали разликата само на точка при 10:11. Ас на Добромир Домитров даде аванс от 3 точки за Нефтохимик при 13:10. Още една точка за гостите направи 14:10, а Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Нов ас на Добромир Димитров и 15:10. Стойко Ненчев замени Теодор Тодоров в състава на Хебър. При 10:16 Атанас Петров взе и второто си прекъсване в първата част. Единичен блок на Георги Петров спря атака на Брадли Гънтър за 18:11 за Нефтохимик. Спас Байрев замени канадския диагонал. Мирослав Градинаров атакува по блокадата за 21:12. Атанас Петров пусна в игра и Денис Чавдаров вместо Николай Къртев. Технично отиграване на Георги Петров по диагонала от зона 4 и 22:12. При 13:22 Мартин Симеонов замени бившия капитан на националния отбор на България Тодор Алексиев. Волейболистите на Нефтохимик спечелиха първата част с 25:15.

Спас Байрев започна като диагонал за Хебър в началото на втората част. Николай Николов донесе първата точка за шампионите във втората част. Хебър поведе с 4:2 в началото на втората част. Георги Петров атакува в антената и 5:2 за домакините. Мощна атака по блокадата на Мирослав Градинаров намали резултата до 5:6. Блок на Николай Къртев направи резултата 8:5 за Хебър. Мощна атака на Тодор Алексиев през двойната блокада по правата от зона 4 и 11:8 за Хебър. Домакините поведоха с 14:8 и това принуди Николай Желязков да вземе прекъсване за Нефтохимик. Последваха 3 поредни точки за гостите и 11:14. Последва прекъсване поискано от Атанас Петров. Александър Ляфтов хвана на блок атака на Мирослав Градинаров - 15:11. Миро Граденаров хвана на блокада атака на Брадли Гентър за 15:17. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Нефтохимик намали до 16:17. Тодор Алексиев атакува в аут по правата от зона 4 - 18:17. Тодор Алексиев се реванши при следващата атака и направи 19:17. Денис Карягин хвана на единичен блок атака на Брадли Гънтър, която възстанови равенството при 19:19. Тодор Алексиев отигра поредна трудна топка и отново изведе Хебър напред с 20:19. Денис Карягин изравни с атака от зона 4 по блокадата - 20:20. Последваха 2 поредни точки за домакините - 22:20. Александър Ляфтов донесе успеха на Хебър във втората част с 25:22.

Домакините от Хебър поведоха с 6:4 в началото на третата част. Шампионите изравниха при 6:6 след двойна блокада. Нов двое блок срещу атака на Александър Ляфтов и тимът от Бургас поведе със 7:6. Последва атака в аут на национала на Северна Македония и 8:6 за Нефтохимик. Бургазлии поведоха с 4 точки при техническото прекъсване 12:8. Разликата са запази до 14:10. Домакините от Пазарджик изравниха при 15:15. Две поредни тройни блокади срещу атаки на Тодор Алексиев даде аванс от 2 точки на Нефтохимик 19:17. Хебър изравни при 20:20. Шампионите дръпнаха с 22:20. Илия Петков атакува мощно през центъра за 23:21. Нова атака на Илия Петков и геймбол при 24:21. Денис Карягин хвана на единична блокада атака на Теодор Тодоров и Нефтохимик затвори третата част с 25:21.

Шампионите от Бургас стартираха ударно в 4-ия гейм и поведоха с 5:2 след ас на Денис Карягин. Хебър успя да намали до 8:9 след атака на Денис Чавдоров. Последна нова поредица от точки за гостите, които драпнаха с 15:9 и 17:12 след блокада на Денис Карягин срещу атака на Александър Ляфтов. Шампионите поведоха с 22:16 и с лекота спечелиха 4-ата част с 25:17 и мача с 3:1 гейма.

Мирослав Градинаров, който в този мач игра като диагонал на разпределителя, заби 20 точки (2 аса, 4 блока, 56% ефективност в атака). Денис Карягин добави 14 точки (1 ас, 5 блока, 36% ефективност в атака, 20% перфектно и 45% позитивно посрещане).

Георги Петров  (4 блока, 30% ефективност в атака, 13% перфектно и 40% позитивно посрещане) и Илия Петков  (2 аса, 2 блока, 82% ефективност в атака, 20% перфектно и 45% позитивно посрещане) записаха по 11 точки.

За Хебър Тодор Алексиев записа 16 точки  (1 ас, 52% ефективност в атака, 21% перфектно и 46% позитивно посрещане), а Александър Ляфтов добави 13 точки  (1 ас, 44% ефективност в атака, 26% перфектно и 44% позитивно посрещане). Звездата Брадли Гънтър се отчете само с 3 точки (1 ас, 13% ефективност в атака).