Днес се навършват 25 години от подписването на Беловежските споразумения, които слагат край на съществуването на СССР и в същото време водят до образуването на Общността на независимите държави – ОНД.
Точно преди четвърт век, на 08 Декември 1991, в ловното имение Вискули в Беловежката гора в БССР, се състои съвещание на лидерите на трите републиките на Съюза – президента на Русия Борис Елцин, президента на Украйна Леонид Кравчук и председателя на Върховния съвет на Беларус Станислав Шушкевич.
По време на преговорите са взети решения относно прекратяване на Съюзническия договор от 1922 г. и прекратяване на дейността на държавните структури от бившия СССР. Страните подписват и споразумение за създаване на ОНД.
Известно време преди приемането на Беловежските споразумения на територията на СССР се провежда така нареченият „Парад на суверенитети“: Съюзнически и автономни републики заявяват своя суверенитет. В резултат на това икономическата ситуация в Съветския съюз се усложнява, раздробяват се връзките между регионите и републиките.
На 17 март 1991 се провежда национален референдум, в резултат на който по-голямата част от гражданите се обявяват в полза на запазването и обновяването на СССР. Към това не се присъединяват Литва, Латвия, Естония, Грузия, Молдова и Армения, лидерите на които не провеждат референдум и обявяват независимостта на своите страни. Предложение за нов договор за съюз е отправено по-рано от президента на СССР Михаил Горбачов, но е осуетено през лятото на същата година от „августовския преврат“, организиран от Държавния комитет за извънредно положение. Няколко дни по-късно въстанието е потушено, а комисията се разпада.
На 1 декември в Украйна се провежда референдум, на който мнозинството от гражданите гласуват за независимост на страната. Успоредно с това започват дискусии относно това сключване на споразумение за създаването на съюз на суверенни държави. Съответният документ е трябвало да бъде подписан на 9 декември. На среща с Михаил Горбачов Борис Елцин говори за планираната среща с ръководителите на Украйна и Беларус в Беловежката гора, където е трябвало да бъде решен въпросът с новия съюз.
Там е трябвало да бъде разгледана темата за нефтените и газови доставки за Украйна и Беларус. Но страните бързо са осъзнали, че „икономическите проблеми не могат да бъдат решени без политическа дефиниция кое на кого е“.
Текстът на споразумението съдържа 16 параграфа. „СССР като субект на международното право и геополитическа реалност престава да съществува“, – се посочва в документа.
Той определя правата и задълженията на страните от ОНД, а по силата на член 14 Минск получава статут на „официално седалище на координиращите органи на Общността.“
След подписването на споразумението Борис Елцин позвънява на президента на САЩ Джордж Буш-старши. Разговорът е записан от разузнавателните служби на САЩ и е разсекретен през 2008 година. Руският президент разказва на Буш за постигнатите договорености на Общността, чиято цел е укрепване на международния мир и сигурността, както и единен контрол над ядрените оръжия и тяхното разпространение.
Руският политик добавя, че президентът на СССР Михаил Горбачов не знае официално за разпадането на СССР, но незабавно ще бъде информиран.
Върховния съвет на РСФСР ратифицира Беловежкото споразумение нa 12 декември 1991.
На същия ден американският президент официално заявява пред пресата: „САЩ приветства и подкрепя историческия избор в името на свободата, направен от новите членки на Общността на нациите“.
Search Suggestions