НАСА, която се готви да установи постоянно присъствие на Луната, е открила залежи от воден лед на Луната, които са „по-обширни, отколкото се смяташе досега“.
„Новите открития от апарата на НАСА Lunar Reconnaissance Orbiter разкриват, че лунните залежи от лед са по-широко разпространени, отколкото смятахме, дори отвъд сенчестите райони на южния полюс! Тези ледени залежи могат да съдържат жизненоважни ресурси за бъдещите изследователи, включително вода за радиационна защита, въздух, енергия и дори ракетно гориво!“, написа Ники Фокс, който оглавява Дирекцията за научни мисии на НАСА.
При предишни лунни проучвания е открит лед, запазен в дълбоко студени кратери в южния полюс на Луната или в близост до него – подходящо наречените „постоянно затънтени региони“ или PSRs. Това е основната причина, поради която завръщането на НАСА на Луната, наречено програма „Артемида“, ще кацне в близост до тези кратери.
В продължение на векове комети и метеорити, които са се удряли в Луната, може да са пренесли на повърхността ѝ големи количества вода. Други източници биха могли да бъдат водни пари, които естествено се просмукват от лунните недра, или химически реакции между кислорода в лунната почва и неумолимия слънчев вятър.
Когато астронавтите на НАСА се завърнат на Луната – не по-рано от септември 2026 г. – една от основните им мисии в продължение на една седмица ще бъде да търсят лед и да събират проби от повърхността, които да върнат на Земята. В крайна сметка, ако ледът се потвърди, това проучване ще проправи пътя за събиране на лунен лед в лунна база. Разбира се, без този лед никой няма да може да оцелее на Луната.