Британският външен министър обяви „рестарт“ на отношенията с Европейския съюз по време на срещата на външните министри на блока.
Британското лейбъристко правителство, ръководено от министър-председателя Киър Стармър, превърна преструктурирането на отношенията на Великобритания с ЕС в своя политическа цел. Даунинг стрийт смята, че настоящите отношения, определени от споразумението за оттегляне от 2019 г., договорено от Борис Джонсън, когато той беше министър-председател от Консервативната партия, са неизгодни за Обединеното кралство.
Дейвид Лами нарече участието си в срещата на външните министри на ЕС в Люксембург „исторически момент, който представлява рестартиране на отношенията с ЕС“.
„Сигурността на ЕС и на Обединеното кралство са неделими в този момент, независимо дали става въпрос за агресията на Русия в Украйна, огромните проблеми и конфликти в Близкия изток, или за глобалните проблеми и геополитическите въпроси в по-широк план“, каза той.
Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, който също присъства на срещата, подчерта, че Европейският съюз и Обединеното кралство споделят общите предизвикателства в областта на сигурността.
„Ние сме съседи и партньори, споделяме едни и същи опасения. Заедно сме за незабавно прекратяване на огъня в Ливан и Газа“, заяви той.
„Убедени сме, че в тези мрачни моменти, при толкова много предизвикателства по света, един силен континент – защото сме част от един и същи континент – изисква силно партньорство“, добави Борел.
Въпреки че и двете страни изглеждат готови да „рестартират“ отношенията си, това може да се сблъска с проблеми. Една от спънките е предложението на ЕС за схема за младежка мобилност, която ще позволи на британски граждани и граждани на ЕС на възраст 18-30 години да живеят, учат и пътуват в Обединеното кралство и ЕС за ограничен период от време.
Досега британското правителство се противопоставяше на предложението, въпреки че то получи подкрепата на няколко държави от ЕС, поради опасения, че то може да се възприеме като връщане към свободното движение на работна ръка.