Компанията „OpenAI“ съобщи, че е набрала 40 млрд. долара в нов кръг на финансиране, който оценява производителя на ЧатГПТ на 300 млрд. долара, което е най-голямото набиране на капитал за стартъп в историята.
Наливането на парични средства идва в партньорство с японския инвестиционен гигант „СофтБанк Груп“ и „ни дава възможност да разширим още повече границите на изследванията в областта на изкуствения интелект“, заяви базираната в Сан Франциско компания в публикация на своя уебсайт.
„Тяхната подкрепа ще ни помогне да продължим да изграждаме системи за ИИ, които стимулират научните открития, дават възможност за персонализирано образование, подобряват човешката креативност и проправят пътя към AGI (изкуствен общ интелект), който е от полза за цялото човечество“, заяви компанията.
AGI се отнася до компютърна платформа с интелигентност на човешко ниво.
Компанията планира да разшири инфраструктурата си и да „предоставя все по-мощни инструменти за 500-те милиона души, които използват ЧатГПТ всяка седмица“.
Новината за финансирането дойде в същия ден, в който OpenAI обяви, че изгражда по-отворен модел на генеративен изкуствен интелект, тъй като се сблъсква с нарастващата конкуренция в пространството на отворения код от страна на китайския си конкурент „DeepSeek“ и „Meta“.
Този ход ще отбележи стратегическа промяна от страна на OpenAI, която досега беше яростен защитник на затворените, патентовани модели, които не позволяват на разработчиците да променят основната технология, за да направят ИИ по-приспособим към техните цели.
OpenAI и защитниците на затворените модели, сред които е и „Google“, често са обявявали отворените модели за по-рискови и по-уязвими за недобросъвестно използване от злонамерени участници или правителства извън САЩ.
Приемането на затворените модели от страна на OpenAI също така е предмет на спорове в битките ѝ с бившия инвеститор Илон Мъск, най-богатият човек в света, който призова OpenAI да уважи духа на името на компанията и „да се върне към отворения код, фокусиран върху безопасността, който някога беше“.
Оказвайки натиск върху OpenAI, много големи компании и правителства не желаят да изграждат своите продукти или услуги с изкуствен интелект на базата на модели, върху които нямат контрол, особено когато сигурността на данните е проблем.
Основният коз на семейството модели „Llama“ на „Meta“ или моделите на „DeepSeek“ е да се справи с тези притеснения, като позволи на компаниите да изтеглят моделите си и да имат много по-голям контрол върху модифицирането на технологията за свои собствени цели и да запазят контрола върху данните си.
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг каза по-рано този месец, че „Llama“ е достигнал един милиард изтегляния, докато пускането на по-евтиния модел „R1“ на DeepSeek през януари разтърси света на изкуствения интелект.
„Мислехме за това от дълго време, но други приоритети взеха приоритет. Сега ни се струва, че е важно да го направим“, коментира главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман на X решението за изграждане на по-отворен модел.
OpenAI се възползва от успеха на най-новите си функции за генериране на изображения в ЧатГПТ, водещото в света приложение и чатбот с изкуствен интелект.
Олтман публикува съобщение, че инструментът е помогнал да се добавят „един милион потребители“ за един час.
Това твърдение се появи няколко дни след като Алтман сподели, че новите функции за изображения са толкова популярни, че поради интензивното им използване се стопяват графичните процесори на OpenAI, които захранват изкуствения интелект.